Zpětné přiznání starobního důchodu OSVČ, která pobírá invalidní důchod

Otázka:

zaslechla jsem-Pracuji jako osvč-krejčí jsem vdova, mám inv.důchod 1.st.a 2018 říjen budu žádat o starobní důchod.Otázka zní,kdybych starobní důchod zatím nepobírala,žila jsem z invalidního důchodu a pracovala bych tak,jako nyní a o starob.důchod bych zažádala až/dejme tomu za 3-5let/zdali by mi doplatili rozdíl mezi invalidním a starobním důchodem za těch 3-5let?Samozřejmě pokud dříve neodejdu -do věčných lovišt-což se může komukoliv lehce stát-nehledě na to, že by mi starob.důchod trochu narostl.Protože bude asi malý jako osvč.Velmi děkuji za případnou KLADNOU odpověd-díky!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zpětné přiznání starobního důchodu OSVČ, která pobírá invalidní důchod

Jakýkoliv důchod je možné vyplatit (doplatit) až pět let zpětně. Ano, byl by vám tedy doplacen rozdíl mezi starobním a invalidním důchodem.

Pokud si ale o starobní důchod požádáte zpětně k říjnu 2018 nebo ihned v té době, žádný vliv na výši důchod to mít nebude. Důležité je datum přiznání důchod a ne datum uplatnění žádosti. Pokud si o starobní důchod požádáte od října 2018, jeho výše bude stejná, ať už si o něj požádáte v roce 2018, 2021 nebo 2023. Z hlediska výše starobního důchodu nemá váš postup žádný smysl – stejnou částku pouze nedostanete v pravidelných měsíčních splátkách, ale jednorázově (doplatkem).