Zneužití peněz důchodce – kam ho mám hlásit?

Otázka:

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně důchodu a jeho využívání potomky. Známá je dva roky po mozkové mrtvici. Není samostatná, okolí plně nevnímá, nicméně je pohyblivá, schopná se sama najíst pokud je posazena k jídlu atp. Donedávna byla v domově důchodců, vše se platilo z jejího důchodu a příspěvku na péči. Před několika měsíci ji její děti nechaly přesunout na LDN s odůvodněním, že DD je příliš drahý. Vzhledem k tomu, že ze svého ji nikdy nic neplatili a nyní nemá podle vyjádření sester na LDN ani vlastní základní hygienické potřeby mám pocit, že si její důchod nechávají pro vlastní potřebu. Je toto legální? Případně kdo s tím může a kdo by měl něco dělat? Vedení DD, vedení LDN, ČSSZ? Mohu s tím něco udělat já i když nejsme v žádném rodinném vztahu, pouze bývalí kolegové?

Odpověď:

Zneužití peněz důchodce – kam ho mám hlásit?

Dávka důchodového pojištění náleží samotnému důchodci. Pokud vaše známá není zbavená svéprávnosti, předpokládám, že důchod si i v léčebně dlouhodobě nemocných přejímá sama. Co následně udělá se svými penězi, je čistě jen na ní. Jestliže peníze předá svým příbuzným, kteří se podle vás o paní nestarají, je její svobodná vůle a nikdo jiný s tím nic nenadělá.

Pokud by vaše známá měla stanoveného opatrovníka nebo zvláštního příjemce důchodu, měl by povinnost, využívat její důchod pro její potřebu. Tato povinnost je obvykle zanesena v rozhodnutí správního orgánu o ustanovení zvláštního příjemce důchodu nebo rozsudku soudu o ustanovení opatrovníka.

V případě, že máte podezření na zneužití peněz vaší známé, obraťte se na Policii České republiky.