Změny ve splatnostech důchodů mají být už od ledna 2024?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,od kterého roku se budou výplaty důchodu vyplácet od 1. do 31 dne. Např.důchod splatný 8. dni a mají vyplácet v období od 1.-31.dne v měsíci a pak má přijít znovu např.1.3.-31.3. Má to být v příštím roce od ledna 2024? Ale nějak nechápu když někdo bude mít výplatu důchodu k 15 dni a pak přijde k 1.dni v měsíci důchod normálně? Nemohli to nechat ve vládě tak jak to je teď? Nechápu tu logiku. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Změny ve splatnostech důchodů mají být už od ledna 2024?

Ke změně ve splatnostech důchodů má dojít od července 2025. Podle všeho ale nechápete, k jakým změnám má dojít. Zatímco dnes se důchody vyplácí dopředu na období od splatnosti důchodu do další splatnosti (např. důchod vyplacený 8. dne v měsíci je vyplacen na období od 8. tohoto měsíce do 7. následujícího měsíce), bude nově výplata důchodu náležet na daný kalendářní měsíc (důchod vyplacený 8. dne v měsíci bude vyplacen na daný měsíc, tj. např. na období od 1. do 31. dne v měsíci).

Zároveň dojde k redukci splatností pouze na sudé dny od 6. do 14. dne v měsíci. Tzn. lidé s vyššími splatnostmi budou dostávat důchod dříve.

Samozřejmě, že vše mohlo zůstat při starém. Tímto se ale vyřeší dva problémy:

  1. Nesmysl s doplatkem valorizace důchodu v lednu kalendářního roku.
  2. Důchodci s vyššími daty splatnosti dostanou důchod dříve.