Ze zdravotních důvodů nemohu pracovat. Co dál?

Otázka:

Dobrý den, před 3 roky mi byl odebrán ID 3. stupně. Ponechán stupeň 2. Našla jsem si práci, kterou ze zdravotních důvodů nezvládám. Na jaře 2016 mi bude 55 let. Přemýšlím, jak svou situaci řešit. Zda z práce opravdu ze zdravotních důvodů odejít, zůstat na ÚP, protože lékař mi zaměstnání v podstatě zakazuje. Každou chvíli očekávám pozvánku k posudkové komisi na kontrolu. Mohli by jste mi poradit, co by v mé situaci bylo nejvhodnější. Podotýkám, že ID 2. stupně pobírám ve výši 4.200,- kč měsíčně. Předem děkuji.

Odpověď:

Ze zdravotních důvodů nemohu pracovat. Co dál?

Naprosto upřímně, zde je vymyslet co nejlepší radu poměrně obtížné. Jdou zde proti sobě dva zájmy – vydělávat peníze a získávat další dobu pojištění na starobní důchod a naproti tomu váš zájem uchovat si zdraví.

Ideální by pochopitelně bylo, kdyby vám při případné kontrolní lékařské prohlídce posudkový lékař uznal invaliditu třetího stupně (i když vzhledem k výši invalidního důchodu II. stupně by III. stupeň vycházel okolo 6.000 Kč). To však těžko ovlivníme.

Pokud vám zůstane invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně bylo by z hlediska vašich příjmů a hodnocení doby pojištění nejvhodnější zůstat zaměstnaná – pokud je to možné klidně i na podstatně kratší úvazek. Pokud to nebude možné, nezbývá vám nic jiného, než ukončit zaměstnání a přihlásit se na úřad práce. Vím, že jsem vám žádnou speciální radu nedal, ale žádné jiné možnosti skutečně neexistují (sice neznám větší podrobnosti o vašem případu, ale do předčasného důchodu budete mít ještě poměrně daleko).

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověď, měla bych ještě doplňující otázku. Samozřejmě že jsem zaměstnaná na 4 hodiny, ale i to je na mě moc, to jsou slova lékařky na revmatologii. Mám 9 diagnóz, ale bere se v potaz jen jedna. Jak velký vliv má na výši starobního důchodu moje zaměstnání na 4 hodiny při pobírání ID 2. stupně? Hodně to ovlivní starobní důchod? Asi mi nedokážete říct, odkdy by byl pro mě vhodný předčasný důchod? Vím, že se krátí až o 2.000 Kč. A to trvale. Já i tak budu mít nízký důchod, protože jsem 18 let pečovala o nemocnou dceru, tzv. péče o osobu blízkou. Moc Vám děkuji za odpovědi.

Dobrý den, děkuji za ochotu, nar. 25. 4. 1961, vychovala jsem 2 děti a dlouhodobě jsem pečovala o dceru, nevím přesně od kdy, ale 10 let to bylo určitě. Do jejích 18ti let jsem pobírala „Příspěvek na péči“, byla považována za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni 1., a proto jí náležel příspěvek na zajištění potřebné pomoci. Přesné datum od kdy nevím, ale bylo to cca od roku 1990 do roku 2002. Od roku 2005 jsem v byla v PID po operaci páteře a pro astma. V r. 2012 mě přeřadili ze 3. do 2. stupně ID. Pracuji na 4 hodiny denně, ale marodila jsem 4 měsíce a práci nezvládám, proto bych ráda věděla, jak bych mohla přežít léta do důchodu. Ještě jednou moc děkuji za ochotu a snad mi poradíte. Lékař mi říká, že budu muset z práce odejít a pokud mi nedají PID, tak mám využít všech sociálních dávek. Lékař není vůbec v obraze, jak to dnes chodí. Děkuji

Odpověď doplněna:

Důchodového věku dosáhnete až 25. 12. 2023, do předčasného důchodu budete moci odejít nejdříve 25. 12. 2020. To je v důchodové oblasti velmi, velmi daleko a spousta věcí se může změnit.

Na péči jsem se vás ptal, protože osoby, které alespoň 15 let pečovali, mají zajištěn jistý ochranný výpočet starobního důchodu. Vaše dcera byla v dané době zřejmě „dítětem dlouhodobě těžce zdravotně postiženým vyžadujícím mimořádnou péči“ (tehdy neexistovala rozdělení na stupně jako dnes). Podle toho, jak svoji situaci popisujete, zřejmě jste tuto podmínku nesplnila (péče trvala 12 let). Podrobnosti k péči máme uvedeny zde.

Jakým způsobem se počítá starobní důchod při předešlém pobírání invalidního důchodu, máme popsáno zde. Obecně platí, že nižší výdělky po přiznání invalidního důchodu nevadí (vysvětleno v článku). U vás je však problém, že i váš invalidní důchod byl vyměřen z velmi nízkého osobního vyměřovacího základu (zjednodušeně průměrného měsíčního výdělku). Z něj spočítaný starobní důchod bude také nízký. Dá se říci, že z hlediska výše budoucího starobního důchodu je již celkem nedůležité, zda budete pracovat na 2 nebo 4 hodiny denně. Důležité však je, abyste zůstala sociálně pojištěná. O úřadu práce bych uvažoval nejdříve až zhruba tři roky před odchodem do důchodu (jak se počítá úřad práce do důchodu?), aby se vám většina této evidence hodnotila. Konečné rozhodnutí je pochopitelně na vás.