Zdravotní stav se mi nezměnil. Proč mi snížili invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Jsem 7 let po transplantaci srdce a před dvěma lety mi snížili důchod z 3. stupně na 2. stupeň, důvod byl stabilní zdravotní stav… Ano s tím jsem souhlasila, ale nyní, aniž by se něco změnilo, stále beru stejné léky, stále stejná diagnóza, mi snížili z 2. stupně na stupeň 1. a s tím tedy rozhodně nesouhlasím… Je možné, aniž by se mi nějak nezměnil zdravotní stav, aby mě jen tak přehodili do nižší skupiny? A to jim moji lékaři z Ikemu vysloveně napsali, že jsem schopna pouze max. 50% výkonnosti. Příští týden mám poslední den na odvolání… Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Zdravotní stav se mi nezměnil. Proč mi snížili invalidní důchod?

Je třeba si uvědomit, že jediný, kdo je schopen a oprávněn hodnotit, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě a jakému stupni je posudkový lékař na OSSZ. Při posuzování invalidity se nehodnotí diagnóza samotná, ale rozsah funkčního postižení při daném onemocnění. Vyhláška, podle které si řídí posudkoví lékaři při stanovování stupně invalidity, dává možnost určitého rozpětí při stanovování procentní míry poklesu pracovní schopnosti. To, že se z vašeho subjektivního pohledu zdravotní stav nezměnil, neznamená, že vám posudkový lékař nemůže určit jinou míru poklesu pracovní schopnosti – objektivně ke změně jistě dojít mohlo. Stejně tak mohl být předešlý posudek nadhodnocen (stejně jako může být “podhodnocen” ten současný).

Výkonnost, o které vás informovali ošetřující lékaři, nemá spojitost s procentní mírou poklesu pracovní schopnosti, která se používá pro účely invalidity. Pokud s rozhodnutí ČSSZ o snížení stupně invalidity nesouhlasíte, můžete proti němu uplatnit námitku. Více vám bohužel pomoci nedokáži.