Zaměstnavatele jsem několikrát žádal o možnost zkráceného úvazku a nebylo mi vyhověno

Otázka:

Dobrý den,
Před 10 lety jsem prodělal CMP (mozková příhoda), lékař mi nabídl možnost invalidního důchodu (prvního stupně), který jsem po posouzení ČSSZ pobíral 10 let. Po opětovné KLP, mi byl důchod odejmut, jako hlavní důvod je uvedeno, že je stav stabilizován a že jsem schopen práce na plný úvazek 40 hodin týdně.
Zaměstnavatele jsem několikrát žádal o možnost zkráceného úvazku a nebylo mi vyhověno, další možnost jedině dát výpověď…. Byl jsem rád, že nějakou práci mám… Při ID prvního stupně není počet pracovních hodin omezen, a nikdo od stolu nevidí, jaké s tím mám problémy… Je možné toto použít jako hlavní argument pro odejmutí ID? Chci se odvolat proti rozhodnutí, nevím moc jak dál postupovat…
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnavatele jsem několikrát žádal o možnost zkráceného úvazku a nebylo mi vyhověno

Při posuzování zdravotního stavu musí posudkový lékař vycházet z dostatečně doložené zdravotnické dokumentace. Z ní by měl vyvodit pokles pracovní schopnosti a jemu odpovídající stupeň invalidity. Argumentovat tím, že vám zaměstnavatel nechce zkrátit pracovní úvazek, příp. že se rozhoduje „od stolu“ je zbytečné, protože pracovněprávní vztahy posudkový lékař neřeší a „rozhodování od stolu“ je standardní praxe. Argumentovat můžete čímkoliv (jak se podává námitka, vysvětluji zde), ale zásadní je pouze váš zdravotní stav.