Zaměstnavatel mě žádá o odchod do řádného důchodu nejdříve od října nebo od 1. 1. 2023

Otázka:

Dobrý den, jsem invalidní důchodce 1. stupně a pracuji na zkrácený úvazek ale podmínkou zaměstnání bylo pobírání in důchodu. 15.8.2022 mám termín odchodu do starobního důchodu. Zaměstnavatel mne ale žádá o odchod do řádného důchodu nejdříve od října nebo od 1.1.2023. Jakou mám, prosím možnost, poběží i nadále inv. důchod, kterým je podmíněno mé zaměstnání? Lze žádat zpětně o starobní důchod? Nebo je lepší posunout odchod až k 1.1.2023. Co bude výhodnější? Nerada bych byla znevýhodněna jen proto že vyhovím zaměstnavateli. Tápu v množství informací a budu vděčná za každou radu. Děkuji, hezký den

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnavatel mě žádá o odchod do řádného důchodu nejdříve od října nebo od 1. 1. 2023

Invalidní důchod vám bude odebrán až při přiznání (vyššího) starobního důchodu. Pokud si při dosažení důchodového věku o starobní důchod nepožádáte, bude vám i nadále náležet invalidní důchod.

O starobní důchod je možné požádat zpětně, ale to se zřejmě vašemu zaměstnavateli nebude líbit, i když bránit vám v tom nemůže. I při zpětném přiznání starobního důchodu vám bude invalidní důchod zpětně k 14. 8. 2022 odebrán.

Srovnání výpočtů důchodů mezi lety 2022 a 2023 bude možné až koncem září 2022, ale vzhledem k vysokým valorizacím se nedá moc předpokládat, že by mělo smysl posouvat datum přiznání důchodu do roku 2023. Pokud chcete zaměstnavateli vyjít vstříc, posuňte datum přiznání o 90 dní (na 13. 11. 2022) – tím alespoň získáte jedno období práce nad nárok a zvýší se vám starobní důchod. Do práce nad nárok se nehodnotí doba trvání dočasné pracovní neschopnosti.