Žádost po půl roce: Je běžná praxe dokládat pouze nové lékařské nálezy?

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych požádat o Váš názor. V polovině roku 2018 mi byl přiznán status OZZ. Teď v prosinci jsem se rozhodl, že zkusím požádat o ID. Hned třetí den po podání žádosti mi přišlo, že mám na OSSZ doložit, pokud mám, nějaké nové lékařské zprávy, od poloviny roku do teď. Na můj dotaz mi bylo sděleno, že už nemusím ani ke svému praktikovi, a že pro posouzení ID použijí dokumentaci, kterou jim můj praktik zaslal již v půlce roku při žádosti o OZZ. Je to tedy běžná praxe? A jak se Vám to jeví, je to signál pozitivní nebo negativní? Dá na to nahlížet, jako že je to jen formalita a už ví, že nemám šanci, tak s tím ani znova po půl roce nebudou obtěžovat praktika? Ale asi by se to dalo chápat i přesně opačně. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Žádost po půl roce: Je běžná praxe dokládat pouze nové lékařské nálezy?

Ano, toto je běžný postup, ze kterého není možné vyvozovat, za budete uznán invalidním či nikoliv -žádný signál to nevysílá.

Bylo by zbytečné po tak krátké době znovu popisovat kompletní zdravotní stav, stačí doložit pouze změny, ke kterým došlo od posledního posouzení zdravotního stavu.