Žádat budu zpětně k datu 26. 7. 2016, tj. tak, aby mi ČSSZ dávky proplatila zpětně za přesně 5 let

Otázka:

Dobrý den. Na základě vašich rad budu žádat dne 26.7.21 o starobní důchod, na nějž mi vznikl nárok při 2 uznaných dětech dne 16.3.2015. Žádat budu zpětně k datu 26.7.2016, tj tak, aby mi ČSSZ dávky proplatila zpětně za přesně 5 let. V původně vyměřeném důchodu, který mi minulý měsíc odejmuli, mi díky mojí neinformovanosti započítali místo dvou mateřských dovolených drobné přivýdělky, které byly postatně menší než moje mzda před MD. Je pro mě výhodnější započítat doby mateřských dovolených jako dobu vyloučenou? A další dotaz, jak se bude započítávat studium? Jsem ročník 1955. V září 1970 jsem nastoupila na střední školu a hned po jejím ukončení v roce 1974 na VŠ, kterou jsem ukončila v červnu 1979. Během sš i vš studií jsem v podstatě neustále pracovala po různých brigádách a to ještě i o prázdninách po VŠ. Od 1.10.1979 jsem nastoupila do trvalého pracovního poměru. Chtěla bych vědět, zda má smysl shánět doklady o brigádách v průběhu studia? A nebo se na mne vztahují předpisy, že studium do i po 18 tém roce se mi započívá do odpracovaných let 100% do mých cca 24 let, ve kterých jsem promovala? Již jsem zažádala o přehled pojištění. Až mi přijde, na co je potřeba si ještě dát pozor? A na co je třeba upozornit při sepisování důchodu eventuelně si dát pozor? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Žádat budu zpětně k datu 26. 7. 2016, tj. tak, aby mi ČSSZ dávky proplatila zpětně za přesně 5 let

Studium po 18. roce se hodnotí v rozsahu prvních šesti let na 80 % už skoro 20 let, takže se vám na 80 % krátilo při přiznání důchodu v roce 2013 a bude tomu tak i při přiznání důchodu v roce 2016.

Součástí rozhodnutí o přiznání důchodu (v roce 2013) byl i osobní list důchodového pojištění, takže jaké doby a v jakém rozsahu vám byly hodnoceny, již musíte vědět. Je nesmysl nyní žádat o IOLDP (jak píšete o přehled dob), který vám přijde do 90 dnů, když s novým rozhodnutím opět získáte nový osobní list důchodového pojištění (opět bude součástí rozhodnutí). Dokládat dobu brigád má smysl pouze v případě, že tím získáte další celý rok doby pojištění (Při přiznání důchodu v roce 2013 jste to neřešila?).

O zhodnocení vyloučené doby namísto příjmu lze požádat až u doby získané po roce 1995. Pak to může být výhodnější.

Pozor je třeba si dát na zvolené datum přiznání důchodu, tzn. ne, bezhlavě “střílet” pět let zpětně, ale je třeba ho určit s ohledem na příp. získání dalšího celého roku pojištění a získání 90denních období pro práci na procenta (ostatně tak jako vždy, když si někdo žádá o důchod). Záleží ale na tom, zda jste po přiznání důchodu v roce 2013 dále pracovala (vykonávala činnost zakládající účast na sociálním pojištění) a kdy. Pokud ne, pak je to velmi pravděpodobně jedno a klidně si požádejte k 26. 7. 2016 (klidně to může být i 1. 1. 2016). Pokud jste ale dále pracovala, tak může být vhodné i jiné datum. Vše by bylo vhodné pořádně spočítat. Co kdybyste např. 27. 7. 2016 získala jedno období navíc za práci nad nárok? Je to možné nepravděpodobné, ale může se to stát.