Z jakého období se počítá důchod?

Otázka:

11. 2. 2014 bych mohla jít do předčasného důchodu a zajímalo by mě, když půjdu do starobního důchodu 11.2.2017, z jakého období se mi bude počítat důchod? Uvažuji, že bych  teď přešla na jednodušší práci, ale podstatně méně placenou. Nebo by bylo výhodnější jít do předčasného důchodu? Teď pobírám mzdu zhruba 21.000 Kč a poslední tři roky před důchodem by to činilo jen asi 14.000 Kč při přechodu na jednodušší práci. Děkuji.

Odpověď:

Z jakého období se počítá důchod? Ovlivní výši důchodu snížení mzdy tři roky před důchodem?

Výpočet důchodu se provádí z doby pojištění získané od ukončení povinné školní docházky (nástupem do učení, na studia atd.) a ze všech výdělků od roku 1986 – podrobně jsem výpočet rozepsal v tomto článku.

Vzhledem k tomu, že při výpočtu důchodu se hodnotí výdělky od roku 1986 – ve vašem případě, pokud půjdete do starobního důchodu v roce 2017, to budou výdělky 1986 až 2016 – tedy za více než 30 let, nemusíte se obávat, že by snížení mzdy v posledních 3 letech mělo zásadní vliv na výši důchodu. Ve vašem případě si troufnu odhadnout, že to nebude více než několik desetikorun. Jestliže máte možnost zaměstnání, určitě odchod do předčasného důchodu nedoporučuji.