Výpočtová zamítačka do roku 2025. V čem jsou rizika?

Otázka:

Dobrý den, mám termín důchodu červen 2025. V jedné z Vašich odpovědí jste se vyjádřil, že Vy osobně byste na takto dlouhou dobu PD s odkladem výplaty nevyužil. Můžete prosím specifikovat, jaká by v tomto případě hrozila rizika? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpočtová zamítačka do roku 2025. V čem jsou rizika?

Riziko vidím v tom, že výpočet roku 2025 bude lepší než výpočet roku 2022 po všech valorizacích. Problém je v tom, že výpočet roku 2024 a následujících nikdo nezná a za dva roky se může udát mnoho situací.

Často od lidí slýchám, že výpočet důchodu už bude jen horší, protože se bude muset šetřit, a proto si chtějí zafixovat letošní výpočet. To jistě může být pravda, ale výpočtová zamítačka je postavena především na valorizacích (i budoucích), a co když se bude šetřit tak, že se sníží valorizace? Co kdyby se mimořádné valorizace zrušily a ty řádné by se snížily? Pak se sesype základní pilíř možné výhodnosti výpočtové zamítačky.

Ale k výše uvedenému vůbec nemusí dojít a stejně může být výpočet roku 2025 lepší – to dopředu nikdo neví, stejně jako nikdo před dvěma lety nevěděl, co se bude dít nyní.