Výdělek OSVČ po přiznání předčasného důchodu v listopadu

Otázka:

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu, na ČSSZ jsem dostala různé odpovědi. Pracuji jako OSVČ a chci jít do předčasného důchodu. Jedná se o 2 poslední měsíce v tomto roce (moje OSVČ bude činnost vedlejší)- mohu si vydělat 71.950 Kč. Ale za kdy? Za celý rok 2019, vč. OSVČ hlavní, nebo za 2 měsíce v r. 2019 jako předčasný důchodce, nebo si mohu za tyto dva měsíce vydělat jen alikvotní částku, t.j. cca. 5000 Kč za měsíc? Bohužel tuto informaci jsem nikde nenašla, děkuji!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výdělek OSVČ po přiznání předčasného důchodu v listopadu

Tématu souběhu samostatné výdělečné činnosti při pobírání předčasného starobního důchodu před dosažením důchodového věku se podrobně věnuji v tomto článku. V roce 2019 činí rozhodná částku 78.476 Kč, nikoliv 71.950 Kč (to byl údaj platný v roce 2018). Pokud budete vykonávat samostatnou výdělečnou činnosti po celý rok 2019 a např. v listopadu 2019 vám bude přiznán předčasný důchod, můžete si částku 78.476 Kč vydělat za celý rok 2019. Pokud rozhodnou částku překročíte (což se zjistí po podání přehledu o příjmech a výdajích), budete důchody vyplacené za období roku 2019 (listopad a prosinec) ČSSZ vracet. Přehled se podává za celý kalendářní rok a výdělek na jednotlivé kalendářní měsíce na něm nerozdělíte.

Otázka doplněna:

Vážný pane Maříku,

velice Vám děkuji za odpověď, ale potřebovala bych vědět více o této částce
Na Správě soc. zabezp. v Praze 8 a v Křížové při schůzce o spočítání důchodu dostala dvě zcela odlišné informace a ráda bych věděla, co je pravda.

Pracuji jako OSVČ a ráda bych od 1.11.2019 chtěla jít do předčasného důchodu. Splňuji všechna kritéria.
Tedy od ledna do října 2019 pracuji na OSVČ jako hlavní činnost, od 1.11.2019 bych byla v předčasném důchodu a pracovala jako OSVČ na vedlejší poměr.

Ale kde je problém, každý mi řekne něco jiného o částce ca. 79.000 Kč, kterou mohu v předčasném důchodu vydělat za rok.

Na Vaší pobočce mi pracovnice řekla, že tato částka se sečte za celý rok, i když pracuji jako OSVČ na hlavní poměr , tedy bych musela mít zisk za celý rok těchto 79000 Kč.

Na jiné pobočce mi řekli, že to není ani pravda, ani logické, když pracuji 10 měsíců na OSVČ jako hlavní poměr, platím pojistné (což je do října přes 40.000 Kč)
a samozřejmě vydělám více, než 29.000 Kč, které by mi z částky 79.000 Kč zbyla..

Ráda bych podala žádost, ale chci mít jistotu, že 79.000 Kč se týká jen posledních dvou měsíců- kdy budu v předčasném důchodu.
Ale pokud to tak je, je tato částka celá na 2 zbývající měsíce v roce, či alikvotní část na 2 měsíce, ca. 5000 na měsíc?

Bohužel se nikam nemohu dovolat a protože bych ráda měla vše v pořádku, napsala jsem i Vám.

S přáním pěkného dne a s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jak jsem vám psal v odpovědi výše, rozhodné částky nesmíte dosáhnout za celý rok 2019. Není možné ji rozdělovat na období pobírání důchodu a na období, kdy jste ještě důchod nepobírala. Pokud rozhodnou částku překročíte, budete důchody vyplacené v daném roce vracet.