Valorizace předčasných důchodů

Otázka:

Dobrý den,
v letošním roce jsem odešel do předčasného důchodu. Bude se mě týkat valorizace od ledna 2015. Nebo je můj předčasný důchod již natrvalo pokrácený a ke zvyšování předčasných důchodů nedochází? Můj důchod je 11.000 Kč, kolik dostanu od ledna? Děkuji.

Odpověď:

Valorizace předčasných důchodů

Jestliže je schválena valorizace důchodu, zvyšují se vždy všechny důchody přiznané před datem určeným ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí, která valorizace stanovuje. Valorizace předčasných důchodů je tedy naprosto stejná jako valorizace ostatních důchodů.

Od lednové splátky důchodu dojde ke zvýšení všech důchodů přiznaných do 31. 12. 2014 – rozhodující je datum přiznání důchodu, nikoliv datum podání žádosti na okresní správě sociálního zabezpečení nebo datum vydání rozhodnutí Českou správou sociálního zabezpečení. Základní výměra vašeho předčasného starobního důchodu se od ledna zvýší o 60 Kč na 2.400 Kč (tato částka je pro všechny důchodce stejná, v roce 2014 byla 2.340 Kč) a procentní výměra vašeho důchodu se zvýší o 1,6 %.

Abych byl naprosto přesný, předčasné důchody zůstávají trvalé krácené – při dosažení důchodového věku nedojde k jejich přepočítání – to však nic nemění na tom, že se jich týkají vyhlášené valorizace důchodů. Na stránce věnované valorizacím důchodů máme zveřejněnu kalkulačku valorizací, do které stačí zadat letošní výši vašeho předčasného důchodu a kalkulačka vám ihned spočítá zvalorizovaný důchod v příštím roce.