Valorizace důchodů v roce 2015

Otázka:

Dobrý den,

pobírám starobní a vdovský důchod. Nyní mi přišla valorizace důchodů v roce 2015, ale moc tomu nerozumím. Můžete mi, prosím, napsat, jak si můžu zkontrolovat valorizaci mých důchodů? Slyšela jsem, že si přidávalo 60 Kč a pak nějaká procenta, ale nevím, jak to mám vypočítat, když pobírám dva důchody? Děkuji.

Odpověď:

Valorizace důchodů v roce 2015

Spočítat si správnost provedení valorizace v roce 2015 si můžete jednoduše na naší kalkulačce. Do ní stačí zadat součet výše starobního a vdovského důchodu, který vám náležel v roce 2014 a kalkulačka se už sama o všechno postará a spočítá vám valorizaci a novou výši vašich důchodů.

Pokud byste si chtěla valorizaci spočítat ručně, postup je následující:

Sečtěte starobní a vdovský důchod, který vám náležel v roce 2014. Od této částky odečtěte tzv. základní výměru důchodu, která v loňském roce činila 2.340 Kč. Výsledek vynásobte číslem 1,016 (tím zajistíte zvýšení procentní výměry o 1,6 %) a k výsledku, který se zaokrouhluje na celé koruny nahoru, opět přičtěte základní výměru důchodu, která v roce 2015 činí 2.400 Kč. Výsledkem budou zvalorizované důchody, které vám budou náležet v letošním roce.

Výpočet valorizace sice není složitý, ale domnívám se, že nejjednodušším způsobem, jak si spočítat valorizaci je využít naši kalkulačku, na kterou odkazuji výše.