Úřad práce: Hodnotí se do vyloučených dob na 80 nebo na 100 %?

Otázka:

Dobrý den,
obracím se na Vás s těmito otázkami:
1) Jak se počítá procentní krácení předčasného důchodu, když jsem byl předtím ještě v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP?
Jestli dny předčasného odchodu do důchodu a dny, které nejsou náhradní dobou pojištění (20 %) na ÚP se sečtou a z toho vyjde příslušné procento krácení, nebo se počítají zvlášť dny na ÚP a zvlášť dny předčasného důchodu a výsledná procenta se sečtou?
2) Dále by mě zajímalo v této souvislosti jak se počítá doba vyloučená.
Je to 100 % (všechny dny v evidenci na ÚP), nebo pouze 80 % dnů tak jako je náhradní doba pojištění?
Nebo je celý výpočet složitější než se domnívám?
Pro výpočet důchodu v r. 2016 tvoří rozhodné období roky 1986-2015.
Jestliže jsem od 1.1.2016 v evidenci ÚP a pobírám podporu a v září 2016 bych chtěl nastoupit na předčasný důchod, bude se doba vyloučená za dny z ÚP zadávat do kolonky r. 2016 do Vaší důchodové kalkulačky nebo ne?
Byl bych rád, kdybyste mi vysvětlil jak se to počítá, abych mohl zadat správné údaje do Vaší kalkulačky.

Děkuji Vám předem za odpověď.

Odpověď:

Úřad práce: Hodnotí se do vyloučených dob na 80 nebo na 100 %?

Jaká doba pojištění či náhradní doba pojištění byla získána před odchodem do předčasného starobního důchodu nemá žádný vliv na procentní výši krácení předčasného důchodu. Na výši krácení v procentech má vliv pouze datum odchodu do předčasného starobního důchodu, tj. o kolik dní před dosažením důchodového věku do předčasného důchodu odcházíte. Data vhodná k odchodu do předčasného starobního důchodu, tj. dny, kdy dochází ke snížení srážky, vám spočítá naše kalkulačka důchodového věku.

Počet vyloučených dní se do důchodové kalkulačky vždy uvádí plně – budete-li např. 180 dní v evidenci na úřadu práce s nárokem na podporu v nezaměstnanosti, bude se vám tato doba hodnotit jako náhradní doba pojištění v rozsahu 144 dní (na 80 %), ale do vyloučených dob můžete vyplnit 180 dní.

Jak správně uvádíte, rozhodným obdobím je v roce 2016 doba od roku 1986 do roku 2015. Vyloučenou dobu pak není možné v roce 2016 vyplňovat, neboť rok 2016 není součástí rozhodného období.