Týden nemoci znamená, že se toto čtvrtletí nezapočte vůbec a neodmaže se za toto čtvrtletí krácení?

Otázka:

Dobrý den, prosím o upřesnění následujícího znění zákona: Krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty lze odmazávat, a získávat další dobu pojištění, je možné pouze výdělečnou činností (např. zaměstnání, samostatná výdělečná činnost s účastí na pojištění). Za výdělečnou činnost pro tento účel ČSSZ považuje i dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti („neschopenky“) v době trvání výdělečné činnosti. Znamená to, že mám přiznaný předčasný důchod bez výplaty, pracuji a na týden onemocním v rámci jednoho čtvrtletí. Započte se mi celé čtvrtletí do další doby pojištění a odmaže se mi krácení za toto čtvrtletí ?? nebo týden nemoci znamená, že se toto čtvrtletí nezapočte vůbec a neodmaže se za toto čtvrtletí krácení. Tj., jako bych jsem 3 měsíce neodpracovala. Děkuji za odpověď,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Týden nemoci znamená, že se toto čtvrtletí nezapočte vůbec a neodmaže se za toto čtvrtletí krácení?

Pokud je krácení odmazáváno výdělečnou činností a za výdělečnou činnost se považuje i „neschopenka“, vyplývá z toho, že krácení předčasného důchodu odmazává i doba trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud po nějakou dobu není vykonávána výdělečná činnost, tak samozřejmě nedojde ke „ztrátě“ celého čtvrtletí, ale pouze se tato doba (po kterou není vykonávána výdělečná činnost) nezapočítá do doby pojištění a datum snížení krácení se „odsune“ o patřičný počet dní.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

děkuji za odpověď, ale informace v odpovědi jsou protichůdné. Prosím o dovysvětlení.

Rozpor vidím v tomto:tvrzení neschopenka odmazává krácení na jedné straně, tvrzení na druhé straně o dobu pracovní neschopnosti je posunuto datum snížení krácení a doba neschopenky se nezapočte do doby pojištění.
Čili dle vaší odpovědi pokud nemoc někoho vyřadí z provozu na delší dobu, celá tato doba nebude započtena do doby pojištění a o celou tuto dobu se neposune snížení krácení ???? I když zákon říká, že za výdělečnou činnost se považuje i neschoopenka a další výdělečná činnost odmazává krácení a přičítá dobu pojištění.Jde o neshopenku, která vznikne během pokračování pracovního procesu.
děkuji ještě za upřesnění.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, informace v mé odpovědi nejsou protichůdné. V prvním odstavci odpovědi vysvětluji, že „neschopenka“ v době trvání výdělečné činnosti ničemu nevadí a stále dochází k odmazávání krácení a hodnocení doby pojištění. V druhém odstavci není o neschopence ani slovo a popisuji situaci, kdy osoba nevykonává výdělečnou činnost (není např. zaměstnaná nebo OSVČ) a vysvětluji, co se v takové situaci děje. Druhým odstavcem jsem reagoval na vaše mylné tvrzení, kdy jste si myslela, že se při nehodnocení doby „toto čtvrtletí nezapočte vůbec“.