Teď už mám odpracované roky a jdu si požádat o vyplacení invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den chci se zeptat mám uznany invalidni důchod prvního stupně od r 2012 ale nebylo mi nic vypláceno jelikož jsem neměla odpracovane léta. Teď už je mám a jdu si zadat o vyplácení. Je možno zadat o vyplácení zpětně?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Teď už mám odpracované roky a jdu si požádat o vyplacení invalidního důchodu

Nyní si musíte uplatnit novou žádost o invalidní důchod. To, že jste byla před sedmi lety uznána invalidní, neznamená, že jste invalidní i nyní (že stále platí tehdejší posudek). Pokud budete stále invalidní a získáte potřebnou dobu pojištění, bude vám invalidní důchod přiznán ode dne následujícího po dni, kdy jste obě tyto podmínky splnila (byla invalidní i získala potřebnou dobu pojištění).

Otázka doplněna:

Mám doplňující otázku invalidní jsem po celých 7 let a invalidní zůstanu mám po autonehodě částečně ochrnutou ruku. Takže nemůžu zadat zpětné proplacení těch 5 let?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

O tom, zda je někdo invalidní rozhoduje posudkový lékař, ne subjektivní názor žadatele. Pokud jste celou dobu invalidní, nárok a důchod vám vznikne od získání potřebné doby pojištění – § 38 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb..