Invalidní důchodce nemůže žádat o zpětné vyplacení starobního důchodu?

Otázka:

Pobírám částečný invalidní důchod a v srpnu 2019 mi vznikne nárok na starobní důchod. Pokud budu pracovat dál například jeden rok, mohu zažádat zpětně o plný důchod a nebude mi krácen o již vyplacený důchod invalidní? Nebo invalidní důchodce nemůže žádat o zpětné vyplacení plného důchodu?
Na začátku srpna budu 2019 budu mít odpracováno 44,98 let. Měl bych tedy odejít případně do starobního důchodu až od září a dále po dalších 3 měsících a jejich násobcích? Děkuji za ochotu odpovědět.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchodce nemůže žádat o zpětné vyplacení starobního důchodu?

Pokud vám bude zpětně přiznán starobní důchodu, bude vám invalidní důchod zpětně odebrán a jako doplatek starobního důchodu bude zúčtován s již vyplaceným invalidním důchodem, tj. obdržíte pouze rozdíl mezi starobním důchodem a již vyplaceným invalidním důchodem. Zpětné přiznání starobního důchodu u invalidních důchodců zakázáno není a běžně se provádí.

Důležitá je doba pojištění, nikoliv “odpracované roky”. Pokud by vám skutečně chyběla takto krátká doba do dalšího celého roku pojištění, je určitě vhodné posunout datum přiznání důchodu. Další práce nad nárok je pak otázkou návratnosti, jakou jste ochoten akceptovat. 90denní období by se skutečně počítaly od data, kdy jste získal celý rok doby pojištění.