Synovec pobírá invalidní důchod 3. stupně něco přes 6000 Kč a nedali mu ani ZTP

Otázka:

Vážený pane Maříku, obracím se na Vás o radu pro svého synovce ve věci žádosti o změnu důchodu. Jeho anabáze byla taková, že v roce 2008 utrpěl vážný úraz kotníku a po několika operacích mu byl přiznán důchod ( podle tehdy platných norem dvojka) ve výši něco přes 4000,-Kč, chyběl mu prý jen nějaký ten měsíc sociálního pojištění, aby dosáhl na příznivější výši důchodu. V roce 2010 se mu pak důchod přetransformoval do třetího stupně invalidity. Zároveň byl mezi lety 2010-2014 zaměstnaný. V roce 2014 mu byla nakonec noha amputována o přepočítání důchodu si však nezažádal. Nyní pobírá důchod 3. stupně něco přes 6000 a nedali mu ani ZTP. Myslíte, že má v takové situaci smysl podávat žádost o změnu (respektive zvýšení) důchodu? Nebo bude muset čekat 20 let, než bude mít nárok na důchod starobní? Děkuji Vám a srdečně zdravím

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Synovec pobírá invalidní důchod 3. stupně něco přes 6000 Kč a nedali mu ani ZTP

Před rokem 2010 existoval plný a částečný invalidní důchod (nebyly stupně I., II. a III.), takže předpokládám, že šlo o částečný invalidní důchod. Pokud ještě před rokem 2010 nedošlo k přiznání plného invalidního důchodu, byl částečný invalidní důchod transformován do invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně.

Zaměstnání z let 2010 až 2014 výši již přiznaného invalidního důchodu ovlivnit nemůže – synovec si nemohl žádat o přepočet z tohoto důvodu. Invalidní důchod pro invaliditu III. stupně je nejvyšším stupněm invalidity, tj. není možné přiznat vyšší stupeň.

Pokud byl v roce 2008 přiznán částečný invalidní důchod 4.000 Kč, tak po zvýšení na III. stupeň a všech valorizacích není možné, aby byl důchod pouze 6.000 Kč. Doporučuji zjistit více relevantních informací (tj. co kdy a proč bylo přiznáno/změněno), pak se mi případně ozvěte.