Studuji, mám nárok na invalidní důchod z mládí?

Otázka:

Dobrý den, mám Bipolární afektivní poruchu, kterou jsem onemocněla ve dvaceti letech. Chci se zeptat, v případě, že by mi byl uznán invalidní důchod třetího stupně, jestli bych měla nárok na invalidní důchod z mládí, jsem ještě studentka a nikdy jsem nepracovala, děkuji za odpověď.

Odpověď:

Studuji, mám nárok na invalidní důchod z mládí?

Z vašeho dotazu mi vyplývá, že zřejmě přesně nerozumíte tomu, co je to invalidní důchod z mládí. Trochu zjednodušeně řečeno se jedná se o druh invalidního důchodu třetího stupně (dříve plný invalidní důchod), který se přiznává většinou od 18 let věku osobám, které kvůli svému postižení nebyly schopny pracovat ani studovat a nezískaly tak žádnou dobu pojištění (protože vzhledem ke svému zdravotnímu stavu ani nemohly).

Toto se vás zjevně týkat nebude. Nicméně jestliže splníte podmínku § 42 odst. 3 zákona o důchodovém pojištění, tj. invalidita vznikne před 28. rokem života, a v době od 18 let do vzniku nároku na invalidní důchod vám nechybí více než rok doby pojištění, počítá se invalidní důchod třetího stupně naprosto totožně jako i invalidita z mládí (resp. invalidní důchod třetího stupně nesmí vyjít nižší než invalidní důchod z mládí). Doba studia se pro vznik nároku na invalidní důchod hodnotí v tomto rozsahu. Zhodnocení zdravotního stavu je na posudkovém lékaři na OSSZ.