Spočítal jsem si, že by pro mě mohlo být výhodné jít do předčasného důchodu k 30. 12. 2020

Otázka:

Dobrý den.
Mám jít do důchodu 28.6.2021, ale od 1.7.2020 jsem bez práce a zvažuji předčasný důchod. Jsem zatím na nemocenské, jdu na operaci a minimálně do konce srpna mě čeká rekonvalence. Potom půjdu buď na pracák nebo do předčasného důchodu. Taky mám invalidní důchod 1. stupně 8.105,- Kč. Spočítal jsem si, že by pro mě mohlo být výhodné jít do předčasného důchodu k 30.12.2020, přišel bych o započítaný rok, ale měl bych nárok na valorizaci, která by mi zvýšila zvýšila důchod trvale o cca 800,- Kč. Je to tak správně nebo to mám řešit jinak? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Spočítal jsem si, že by pro mě mohlo být výhodné jít do předčasného důchodu k 30. 12. 2020

Ne, není to tak správně. Vzhledem k tomu, že neznáme ani výpočet důchodu v roce 2021, ani valorizaci od lednové splátky důchodu v roce 2021, není možné vyvozovat jakékoliv závěry o tom, jaké datum přiznání zvolil okolo Nového roku. Hned jak to bude možné, vydám jako každoročně článek se srovnáním výpočtů na konci roku a v novém roce. Navíc vaše domněnka vychází ze dvou základních omylů:

  1. Není pravda, že by se vám “nezapočítal rok”. Jak se doba pojištění počítá, vysvětluji zde.
  2. Nemůžete koukat jen na valorizaci, ale také na to, že v nové roce platí nový výpočet, který starý výpočet s valorizací ve většině případů v minulosti “předběhl”.

Ve vaší situaci je ale téměř jisté, že nejvhodnějším řešením je marodit co nejdéle a následně zůstat v evidenci úřadu práce, kdy budete pobírat podporu v nezaměstnanosti společně s invalidním důchodem. Poté požádejte o starobní důchod od data dosažení důchodového věku, pokud by byl součet podpory a invalidního důchodu vyšší než starobní důchod, klidně až od konce nároku na podporu v nezaměstnanosti.