Splňuje manžel počet odpracovaných let pro nárok na výchovné?

Otázka:

Dobrý den. Manžel, ročník 1958 byl od svých 33 let na invalidním důchodě, nyní od června 2022 je již ve starobním důchodu, o který si zažádal ve svých 63 letech a 10 měsících. Přemýšlela jsem, zda by si mohl zažádat o výchovné na našeho syna na jehož výchově se velkou měrou podílel, ale nevím, zda splňuje počet odpracovaných let pro nárok na výchovné. Mohl byste nám poradit?
Moc děkuji za info.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Splňuje manžel počet odpracovaných let pro nárok na výchovné?

Výchovné může být součástí procentní výměry starobního důchodu. Pokud váš manžel pobírá starobní důchod, může mu být výchovné přiznáno, pokud pobírá invalidní důchod, výchovné přiznat nelze. Počet „odpracovaných“ let tedy s výchovným souvisí pouze tak, že musí být získána potřebná doba pojištění pro vznik nároku na starobní důchod.

Otázka doplněna:

Moc děkuji za info. Chápu to správně, že manžel splnil potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod. pokud mu byl starobní důchod přiznán v 63 letech a předtím měl invalidní důchod 30 let?
viz
Specifickou skupinou jsou důchodci, kterým se transformoval invalidní důchod na starobní v 65 letech. Tito důchodci žádat mohou, ale nárok na výchovné mají pouze v případě splnění potřebné doby pojištění pro nárok na starobní důchod.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, pokud by nárok na starobní důchod nevznikl (nebyla by získána potřebná doba pojištění), nemohl by být starobní důchod přiznán. Doba pobírání invalidního důchodu se hodnotí jako náhradní doba pojištění a pro účely nároku na starobní důchod se hodnotí na 80 %.

Citace, kterou uvádíte, se týká jiné situace – pokud poživatel invalidního důchodu nemá přiznán starobní důchod, protože o něj nepožádal nebo na něj nemá nárok, může mít nárok na výchovné od 65 let. V 65 letech se invalidní důchod „transformuje“ na starobní.