Souběh nároku na vdovský a invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den,
manžel zemřel v lednu 1997 a byl mě (1967) a dvěma dětem (1989 a 1994) přiznán vdovský a sirotčí důchod. Letos, 10.ledna 2019 mi byl přiznán invalidní důchod I.stupně ( od 20.12.2018) a přišel mi doplatek 1175 za období od 20.1.2019, kdy mi skoncila DPN. Vzhledem k tomu, že dcera bude mít v červenci příštího roku 26 let a bude ještě studovat a můj zdravotní stav se zhoršuje, nevím, v jaké výši a na jaký důchod tedy budu mít po té nárok. Žiji sama, dcera letos ukončí bakalářské studium a bude pokračovat v magisterském. Děkuji,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Souběh nároku na vdovský a invalidní důchod

Při dosažení 26 let dcery vám nárok na vdovský důchod zanikne a (pokud budete stále uznána invalidní), budete mít dále nárok na invalidní důchod. Nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám pak vznikne při dosažení 55 let věku. O této doby budete mít vdovský důchod přiznán trvale.

Při souběhu nároku na výplatu dvou důchodů (např. invalidního a vdovského jako ve vašem případě) se vyšší z důchodů vyplácí v plné výši a nižší z důchodů pouze ve výší poloviny procentní výměry důchodu (vysvětluji v tomto článku). Nyní vám tedy bude vyšší z důchodů vyplácen v plné výši a nižší z důchodů ve výši poloviny procentní výměry důchodu. Po odejmutí vdovského důchodu budete pobírat invalidní důchod pro invaliditu I. stupně v plné výši a po opětovné přiznání vdovského důchodu (v 55 letech) opět vyšší z důchodů v plné výši a nižší z důchodů ve výši poloviny procentní výměry důchodu.