Snížení invalidního důchodu. Je výpočet spravedlivý?

Otázka:

Dobrý den, pobírala jsem důchod III. stupně v částce 12 726,- Kč. Byl mi snížen na invalidní důchod II. stupně. Jaká bude výše invalidního důchodu po snížení? Přijde mi totiž absurdní, že rozdíl mezi I. stupněm a II. stupněm je skoro minimální a přitom rozdíl, týkající se III. stupně je pouze o 10 % a přesto je to skoro násobek celé dané hodnoty. Jelikož mi na základě invalidity snížili v zaměstnání pracovní úvazek na poloviční, přesto mě nutí dělat přesčasy. To si přece nemůže zaměstnavatel dovolit, když mi sám sníží pracovní úvazek na polovinu nebo se mýlím? Předem moc děkuji za odpovědi.

Odpověď:

Snížení invalidního důchodu. Je výpočet spravedlivý?

Z invalidní důchodu pro invaliditu třetího stupně ve výši 12.726 Kč bude invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně činit 7.563 Kč. Invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně by v současné době činil 5.842 Kč. Takto výpočet stanovuje zákon o důchodovém pojištění – já v rámci důchodové poradny podávám rady v rámci tohoto zákona. Zda je výpočet nastaven spravedlivě je otázkou subjektivního vnímání, které bude mít každý člověk trochu jiné.

Pracovním právem se nezabývám, ale pokud je mi známo, přesčasy nejsou u invalidních důchodců zákoníkem práce nikterak omezeny.