Otázka:
Dobrý den pane Mařík, chtěl bych se zeptat na tz. hornický důchod.
Můj známý, ročník 1963 (září), nastoupil na hornické učiliště, od druhého ročníku již fáral a v dolech v podzemí pracoval do roku 1990, kdy z důvodu útlumu těžby v lignitových dolech ukončil
pracovní poměr. Dle jeho vyjádření by měl mít odfáráno 12 let. Má nějakou šanci na hornický důchod ?
Moc děkuji za odpověď a přeji vše dobré .
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Snížení důchodového věku horníka, který skončil v zaměstnání v roce 1990 z důvodu útlumu těžby
Hornickým důchodům se podrobněji věnuji v tomto článku.
Věděl by váš známý, v jaké kategorii byl zařazen (zřejmě I.AA)? V určitých případech je ČSSZ pověřena odstraňováním tvrdosti zákona. Píšete, že váš známý skončil z důvodu útlumu těžby. Pokud by doložil skončení zaměstnání z organizačních důvodů v letech 1990 až 1992 dle § 46 odst. 1 písm. c tehdejšího zákoníku práce, mohl by mít nárok na snížení důchodového věku.
Pro přesnější posouzení bych potřebovat znát přesný počet dní zaměstnání v kategorii, o jakou kategorii šlo a přesný důvod skončení zaměstnání.
Otázka doplněna:
Děkuji za rychlou odpověď.
Jen na doplnění uvádím, že po rozhovoru s mým známým jsem zjistil, že údajně v roce 1990, bylo pracovníkům dolu řečeno, že si mají hledat práci, protože důl bude postupně končit a kdo si ji našel, pak dal sám výpověď a bylo bez problémů vyhověno. A tak to bylo pravděpodobně i u mého známého. Po odchodu z dolu během pár měsíců byla těžba ukončena .
Přeji pěkný večer.
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
V tom případě bude 12 let málo, aby mohl být důchodový věk snížen. 12 let by stačilo v případě „uranu“, ale takto ne.