Slovák v Česku: Musím mít pro Sociální pojišťovnu slovenské doktory?

Otázka:

Dobrý den. Mám několik dotazů, týkajících se mého přítele, občana SR. Na Slovensku pobírá částečný invalidní důchod. Nyní by se rád přestěhoval do podnájmu do ČR a taky tady pracoval. Bude muset jezdit k lékařům na různá vyšetření na Slovensko nebo se přihlásí do české zdravotní pojišťovny, bude navštěvovat zdejší lékaře a slovenská posudková komise mu zprávy od těchto lékařů bude uznávat při příštím posuzování nároku a invalidní důchod? Pokud sem tento dotaz nepatří, prosím o radu, kam se obrátit. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Slovák v Česku: Musím mít pro Sociální pojišťovnu slovenské doktory?

Před odcestováním do Česka musí váš přítel oznámit tuto skutečnost slovenské Sociální pojišťovně, která mu důchod vyplácí – nejen kvůli výplatě důchodu, ale také kvůli možné výzvě k podrobení se vyšetření zdravotního stavu (provedení kontrolní lékařské prohlídky). V případě výplaty důchodu do zahraniční bude slovenská strana vyžadovat zasílání potvrzení o žití.

Sociální pojišťovna nevyžaduje, aby lékařské správy byly vystaveny pouze slovenskými lékaři, mohou být i české. O invaliditě pak ale bude rozhodovat lékař Sociální pojišťovny Bratislava, nikoliv lékař OSSZ.