Sirotčí důchod pokud v úmrtní listě není datum úmrtí

Otázka:

Dobry den, mam s expritelem 3 nezletile deti. V cervenci nasli jeho mrtvolu. Minuly mesic teprve odhadli datum smrti na 21.12.2018. Jeho rodina ma ale stale jen umrtni list bez data smrti. Moje dotazy zni – maji deti narok na sirotci duchod, kdyz ho maji vsichni v rl jako otce, mel v dobe umrti 29 let, odpracovane nejake roky mel. Vyplaci sirotci duchod zpetne a od jake doby,od data umrti nebo data nalezu nebo data prijate zadosti? A staci zazadat s prozatimnim umrtnim lîstem a dolozit rozsudek s urcenym datem smrti a az bude k dispozici uplny umrtni list tak dolozit i ten? Predem dekuji za odpoved’

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Sirotčí důchod pokud v úmrtní listě není datum úmrtí

Jakou dobu pojištění musel zemřelý získat pro vznik nároku na pozůstalostní důchod, vysvětluji v tomto článku. Pokud v článku uvedené podmínky zemřelý splnil, nárok na sirotčí důchody vašim dětem vznikne.

Přečtěte si základní informace o sirotčím důchodu. Tento se přiznává ke dni úmrtí. Důchod je možné doplatit až pět let zpětně.

Pokud v úmrtním listu není uvedeno datum úmrtí, může ČSSZ postupovat dvěma způsoby (bohužel, praxe v tomto případě není ustálená). Buď řízení přeruší a počká, až bude známo přesné datum úmrtí. Nebo by mohla o důchodech rozhodnout prozatímně s tím, že by zatím důchody byly přiznány alespoň ke dni vydání úmrtního listu. Po stanovení přesného data by pak byly doplaceny. Klidně bych tedy v této situaci o sirotčí důchody požádal.