Mám nárok na sirotčí důchod, když po otci nemám žádné doklady?

Otázka:

Dobrý den. V říjnu mi policie oznámila, že je můj otec mrtvý, už od února 2015. Úmrtní list má v kolonce datum úmrtí, nezjištěno. Matka se s otcem rozvedla před 9 lety a od té doby o něm nic nevím, jen, že zemřel. Je mi 19 let a studuji. ani nevím, zda pracoval, nebo si platil za těch posledních 9 let, zdravotní a sociální pojištění. Mám nárok na sirotčí důchod, když není v úmrtním listě datum úmrtí, když vím od matky, že otec pracoval a odváděl určitě 20 let a když krom úmrtního listu, nemám jiné otcovi doklady? Děkuji

Odpověď:

Mám nárok na sirotčí důchod, když po otci nemám žádné doklady?

Aby vám vznikl nárok na sirotčí důchod, musel váš otec ke dni úmrtí splnit podmínky popsané v tomto článku. Kdy a kde váš otec pracoval vědět nemusíte – ČSSZ si doby pojištění ověří ve své evidenci (pokud tedy jeho zaměstnavatelé řádně plnili své povinnosti).

To, že na úmrtním listě není uvedeno datum úmrtí je velmi neobvyklé – většinou je uveden alespoň měsíc a rok. Určitě to ale nemůže být důvod k nepřiznání sirotčího důchodu. Nicméně netuším, jak se k této situaci ČSSZ postaví ve vztahu k datu přiznání důchodu.