Sirotčí důchod a snížení příspěvku na úhradu potřeb dítěte

Otázka:

Dobrý den,
je mi 25 let , studuji, jsem v pěstounské péči a pobírám příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve výši 7 500 Kč. V říjnu 2018 zemřela má biologická matka a bylo mi doporučeno, abych si zažádal o sirotčí důchod, což jsem i udělal. Minulý týden mi přišlo rozhodnutí o přiznání sirotčího důchodu ve výši 5 861 Kč (od ledna 2019 6 539 Kč).Byl mi i zpětně vyplacen důchod za období 14.10 2018 – 9. 2. 2019. Pokud to však chápu správně, tak tím, že mi byl přiznán sirotčí důchod, jsem ztratil nárok na velkou část příspěvku na úhradu potřeb dítěte, protože se to navzájem odečte, tj. 7 500 (potřeby dítěte) – 6 539 (důchod) = 961 Kč. V důsledku to tedy znamená, že mi bude chodit sirotčí důchod v plné výši a 961 Kč z ÚP. To v podstatě znamená, že jsem si o ten důchod vůbec nemusel žádat, jelikož na tom budu úplně stejně jako předtím. Chápu to tak správně? A to zpětné vyplacení budu muset rovněž vrátit, je to tak? Moc mi to hlava nebere, protože když jsem byl na OSSZ, tak jsem úřednice se skutečností, že jsem v pěstounské péči, seznamoval. Děkuji mockrát za vysvětlení.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Sirotčí důchod a snížení příspěvku na úhradu potřeb dítěte

Nejsem odborník na dávky pěstounské péče, ale podle znění zákona máte pravdu – § 47g odst. 2 zákona č. 359/1999 Sb. Příspěvek na úhradu potřeb dítěte vám bude vyplácen pouze jako “dorovnání” do částky vyplácené před přiznání důchodu. Totéž se bude týkat i období od přiznání sirotčího důchodu.

ČSSZ ani OSSZ nejsou instituce, které by měly hodnotit, zda si máte o pozůstalostní důchod žádat. Není v jejich kompetenci vám ani něco takového rozmlouvat nebo posuzovat nároky na dávky pěstounské péče, protože to nejsou dávky důchodového pojištění. O podmínkách výplaty těchto dávek vás má informovat pouze úřad práce, který tyto dávky vyplácí.