S jakými daty počítá kalkulačka valorizace v roce 2020?

Otázka:

Dobrý den, s jakým zvýšením procentní výměry a jakými údaji pro stanovení základní výměry (viz https://kupnisila.cz/prumerna-mzda-letos) počítáte ve Vašem předběžném výpočtu valorizace důchodů od ledna 2020 na stránce https://www.naseduchody.cz/valorizace-duchodu.html
Včera vláda schválila, jakým způsobem budou důchody 2020 valorizovány (základní výměra zůstane 10 %, ale přibude paušální doplatek 200Kč/měsíčně k procentuální složce), přesné parametry samozřejmě budou známy až na konci září. Upravíte předběžný vypočet valorizace 2020 podle vládou schváleného návrhu ? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

S jakými daty počítá kalkulačka valorizace v roce 2020?

Orientační kalkulačka valorizace důchodů od lednové splátky důchodu v roce 2020 počítá s údaji, které byly ještě minulý týden domluveny a prezentovány veřejnosti, tj. se zvýšením základní výměry na 10,6 % průměrné mzdy (což by odpovídalo částce 3.720 Kč) a zvýšení procentní výměry o 4,6 %.

Vzhledem k tomu, že jsou každý týden nové výstupy a dohody, kalkulačku opět upravím, ale zatím jsem z mediálních výstupů nepobral, jak to mám udělat. Protože se vymýšlí nové konstrukce ve výpočtu valorizace s jakýmisi doplatky (které nejsou standardní), musím počkat, až bude jasně prezentováno, jak se zvýšení bude počítat.

0,6 % z průměrné mzdy zhruba odpovídá částce 200 Kč. Pak by ale bylo z hlediska výpočtu valorizace v roce 2020 jedno, jestli o dalších 200 Kč zvednu základní výměru nebo paušálně procentní výměru.