Přiznání předčasného důchodu bez výplaty a uplatňování slevy na dani na invaliditu

Otázka:

Dobrý den, již dříve jsme se na vás s manželem několikrát obrátili a moc vám děkujeme za odpovědi. Ještě bych teď potřebovala něco vědět a nikde se to nemůžu dočíst. K 31.12.2022 jsem požádala o předčasný důchod s odloženou výplatou. Mám 2. stupeň invalidního důchodu. Zaměstnavatel mi přestal vyplácet daňové zvýhodnění invalidity 210 kč/měs. Prý proto, že jsem si požádala o předčasný důchod (i když bez výplaty) už na toto zvýhodnění nemám nárok. Ještě ho mám ve výplatních páskách za leden, únor a březen a pak už ne. Je to tak, prosím, správně? Moc děkuji za odpověď a přeji pěkné dny.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přiznání předčasného důchodu bez výplaty a uplatňování slevy na dani na invaliditu

Určitě nejsem odborníkem na daně, ale odpověď na váš dotaz je uvedená v § 35ba odst. 1 písm. c) zákona č. 586/1992 Sb.:

Poplatníkům uvedeným v § 2 se daň vypočtená podle § 16, případně snížená podle § 35, 35a nebo § 35b za zdaňovací období snižuje základní slevu na invaliditu ve výši 2 520 Kč, je-li poplatníkovi přiznán invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění nebo zanikl-li nárok na invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z důvodu souběhu nároku na výplatu tohoto invalidního důchodu a starobního důchodu.

Vy máte invalidní důchod přiznán a slevu na „invaliditu“ můžete uplatňovat dokonce i v situaci, kdy vám nárok na výplatu invalidního důchodu zanikne z důvodu přiznání výplaty starobního důchodu (jak je uvedené výše). Přiznání předčasného důchodu bez výplaty není důvod pro neuplatňování této slevy na dani a nebude jím ani po přiznání výplaty důchodu.