Předdůchod, když mi do starobního důchodu zbývají méně než dva roky

Otázka:

Dobrý den,
nárok na řádný důchod mi vzniká 11.3.2021. Nyní zvažuji odchod do předdůchodu, ale z různých důvodů se mi to nejdříve podaří až od 1.7.2019. Četl jsem, že je povinnost být v předdůchodu nejméně 2 roky. Znamená to, že budu moci požádat o řádný důchod nejdříve od 1.7.2021, přestože bych měl nárok o více než 3 měsíce dříve?
Máte pro moji situaci nějaký “šikovnější” návrh, jak odejít ze současného zaměstnání 1.7.2019 a získat co nejvyšší (nejméně krácený) důchod od dubna 2021? Vlastních financí do dubna 2021 mám dostatek.
Děkuji předem za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předdůchod, když mi do starobního důchodu zbývají méně než dva roky

Výplata předdůchodu nebrání přiznání a výplatě starobního důchodu, tj. oboje můžete pobírat současně. Vaše situace má tedy řešení v tom, že byste část doby (od března 2021) pobíral jak předdůchod, tak i starobní důchod.

Z hlediska výše starobního důchodu je oproti předdůchodu výhodnější evidence na úřadu práce – toto jsem vysvětloval např. zde. Předdůchod totiž není hodnocen jak doba pojištění, zatímco evidence na ÚP alespoň částečně ano. Ve vašem případě by evidence na ÚP měla smysl i z důvodu, že byste zřejmě měl nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Otázka doplněna:

Dobrý večer,
velice děkuji za promptní odpověď ! Přečetl jsem si i Vámi doporučené odkazy, ve kterých víceméně nedoporučujete předdůchod. Mojí hlavní motivací je fakt, že se naší firmě příliš nedaří a v situaci, kdy téměř všude platy rostou, u nás stagnují až klesají … a mně fakticky citelně klesne vyměřovací základ za poslední roky (pro výpočet důchodu) 2019 a 2020.
Předdůchod se počítá jako vyloučená doba – budoucí důchod by se mi tedy nesnížil nižšími příjmy za 2019 a 2020. Netuším ale, zda lze kombinovat vyloučenou dobu díky předdůchodu s dobou pojištění díky současné evidenci na ÚP (která by mi pouhým předdůchodem chyběla) – zavání mi to příliš vychytralostí.
Moc děkuji za názor.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Snížení výdělku takto těsně před přiznáním starobního důchodu má na jeho výši jen minimální vliv. Při výpočtu se hodnotí vyměřovací základy (výdělky) od roku 1986, takže i výrazně snížení příjmu se “rozpočítá” do všech těchto let a důchod prakticky neovlivní (většinou jde o snížení v řádu desetikorun).

Spíše by vaši situaci trochu otočil – pokud budete v evidenci úřadu práce, k čemu vám bude předdůchod? Zdravotně pojištěný budete také a půjde i o vyloučenou dobu. Navíc získáte i další dobu pojištění.

Souběh předdůchodu s evidencí na ÚP je standardní možnost, kterou vám žádný předpis nezakazuje. Využíváte pouze možnosti, které máte.