Předčasný starobní důchod a výdělek

Otázka:

Dobrý den, loni jsem odešla o tři roky do předčasného starobního důchodu. Důchod mám jen přes 8000 Kč a zajímala jsem se tedy o možnost výdělku na OSSZ, ale z jejich odpovědi nejsem příliš moudrá. Můžu si tedy v předčasném důchodu něco vydělat. Je výdělek omezen hodinami a výší. A mohla bych podnikat?
Předem děkuji za vaši odpověď.

Odpověď:

Předčasný starobní důchod a výdělek

Výdělek a předčasný starobní důchod je možný, je však třeba dodržovat níže popsaná pravidla. Základní pravidlo, od kterého se vše odvíjí zní: V předčasném starobní důchodu nesmíte vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění. Jednodušeji řečeno nesmíte pracovat v takovém pracovním poměru nebo na takovou dohodu, ze kterých je povinné odvádět sociální pojištění.

Kdy se tedy neplatí sociální pojištění a je tedy výdělek v předčasném starobní důchodu možný?

V roce 2014 jsou to následující činnosti:

  • dohoda o provedení práce do výdělku 10.000 Kč měsíčně,
  • dohoda o pracovní činnosti do výdělku 2.499 Kč měsíčně,
  • podnikání jako OSVČ do 62.261 Kč/rok – příjmy po odečtu výdajů.

Dohoda o provedení práce je omezena počtem odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele na 300 hodin ročně. Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.

Pokud výše uvedené částky překročíte, bude nutné z těchto činností odvést sociální pojištění a za tuto dobu budete povinen vrátit České správě sociálního zabezpečení vyplacené důchody. Už jsem zažil situace, kdy si důchodkyně v předčasném starobním důchodu vydělala na dohodu o pracovní činnosti částku okolo 3 tisíc korun a musela vracet důchod, jehož výše byla přes 10.000 Kč. To se opravdu nevyplatí.

Tomuto tématu se také věnujeme v článcích Starobní důchod a pracovní poměr a Předčasný důchod a zaměstnání.