Předčasný důchod mi byl více pokrácen, protože mi zhodnotili dvě děti místo tří

Otázka:

Dobrý den, mám složitou situaci kdy chci odchod do řádného starobního důchodu v 61 letech a 2 mes., ale na MSSZ jsem již vyřizovala předčasný důchod o rok dříve tj 25.2.2022 3 děti s tím, že jsem sice 3 dítě dala také vše k žádosti, ale dítě zemřelo 6 dnů před půl rokem veku. Žádost o předčasný důchod byla schválena s tím, že byla počítána s 2 dětmi a to zemřelé s žádosti o odstranění tvrdosti zákona že se bude projednávat zvlast. Chci podat znovu žádost o starobní důchod a žádost o odstraneni tvrdosti zákona na třetí dítě opět třeba i přes Ministra práce a soc. věci nebo Ombudsmana jde mi o rok a půl můj zdravotní stav se zhoršil hlavně neurologicky a pečovala jsem skoro tři roky o maninku, které bylo 92 roku když zemřela. Nevím jak postupovat aby mi bylo vyhověno s tím, že i třetí dítě bude započtení. Moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod mi byl více pokrácen, protože mi zhodnotili dvě děti místo tří

O odstranění tvrdosti zákona ve věcech důchodového pojištění rozhoduje ministr práce a sociálních věcí, ne ombudsman – § 4 odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb.

Novou žádost o starobní důchod nepodávejte. O původní žádosti již bylo rozhodnuto, v tomto rozhodnutí se (podle vašeho mínění) projevila tvrdost zákona v nezhodnocení výchovy jednoho dítěte. Není proto důvod podávat novou žádost o důchod, ale je možné podat žádost o odstranění tvrdosti zákona, kterou zašlete přímo MPSV. V žádosti uveďte důvody, v čem spatřujete tvrdost zákona (nezhodnocení jednoho dítěte jako vychovaného, kdy vám ke splnění podmínky chybělo šest dní), a že žádáte o její odstranění. Neexistuje žádná zvláštní rada, která by vám zaručila úspěch v tomto řízení. Jde rozhodnutí samotného ministra.