Předčasný důchod bez výplaty, předčasný důchod letos v září, nebo být evidován na úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den, manžel má odchod do řádného důchodu ke dni 26.9.2024. Uvažoval, že požádá v letošním roce o předčasný důchod bez výplaty. Bohužel to vypadá, že od září přijde o zaměstnání a zřejmě to dopadne tak, že bude na úřadu práce. Co by v tomto případě bylo výhodnější :původní záměr bez výplaty, nebo odchod do předčasného důchodu letos v září až přijde o místo a nebo být evidován na úřadu práce s podpůrčí dobou 11 měsíců a pak odchod do předčasného důchodu? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod bez výplaty, předčasný důchod letos v září, nebo být evidován na úřadu práce?

Jak musím neustále opakovat zde v důchodové poradně, odložená výplata předčasného důchodu má smysl pouze v případě, že je daná osoba výdělečně činná (zaměstnaná nebo OSVČ). Píši o tom i v článku o odložené výplatě. Jediná situace, kdy by byl takový postup vhodný, by byla, pokud by podpora v nezaměstnanosti byla vyšší než předčasný důchod, což se děje v menšině případů.

Výpočet roku 2024 a valorizaci do ledna 2024 budou známé až na konci září 2023. Teprve poté bude možné provést srovnání obou výpočtů. I tak se běžně nedá říci, co je „výhodnější“, ale jde o dobu návratnosti, jakou je daný člověk ochoten akceptovat.

Tedy obecně: Vzhledem k plánovaným změnám u předčasných důchodů, které mají začít být účinné od 1. září 2023 (datum není zatím jisté), není moc rozumné uvažovat o předčasném důchodu od září 2023, tj. do doby, kdy budou již nové zhoršení podmínky platit a být tak jedním z průkopníků, na koho se budou vztahovat. Pokud chcete mít jistotu, je třeba o předčasný důchod požádat od data před účinností změn (pravděpodobně před 1. září 2023) s výplatou od konce zaměstnání. Nebo můžete zariskovat a počkat na důchodový věk (příp. předčasný o jedno krácení) v příštím roce. Nedá se ale moc předpokládat, že by byl důchod s druhou variantou výrazně vyšší (pokud vůbec).