Pozůstalostní důchod po manželovi

Otázka:

Jsem narozena v lednu 1956, mám 2 děti a pobírám pozůstalostní důchod, který je vypočten z mého částečného invalidního důchodu a  důchodu po mém zesnulém manželovi. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na vdovský důchod po skončení výplaty pozůstalostního důchodu /září 2013/ nebo jestli mám nárok na vdovský důchod po předčasném odchodu do důchodu? Velice děkuji za radu.

Otázka doplněna:

Dobrý den, k mému dotazu ohledně vdovského důchodu. Manžel zemřel 19. 9. 2012. Mám dvě dospělé děti a narodila jsem se 30. 1. 1956, pobírám vdovecký důchod vypočtený z manželova starobního důchodu /MV/ a mého částečně invalidního důchodu 1.stupně. Můj dotaz je, kdy budu mít nárok na vdovský důchod, pokud bych zažádala o předčasný odchod do důchodu? Jestli by mi byl přiznán vdovský důchod nebo až po dvou letech, kdy bych asi splnila dobu a to o 4 roky u muže v důchodovém věku at o by bylo v 59 letech a 4 měsíce. Nevím, jestli jsem to správně pochopila a proto Vás prosím o radu.

Odpověď:

Pozůstalostní důchod po manželovi

Nejdříve si musíme ujasnit názvosloví, ve kterém máte mírný nepořádek. V českém důchodovém systému existují důchody: starobní – řádný a předčasný, invalidní – invalidita 1., 2. a 3. stupně, pozůstalostní – vdovský, vdovecký a sirotčí. Z vašeho dotazu jsem vyvodil, že nyní pobíráte vdovský důchod po manželovi a „pokrácenou“ invaliditu prvního nebo druhého stupně (to nyní není podstatné) a nyní se ptáte, zda po uplynutí jednoho roku od smrti manžela budete pobírat i nadále vdovský důchod? Odpověď můžete zjistit z článku o vdovské důchodu. Jestliže váš manžel zemřel v září 2012 (opět pouze dedukuji z vašeho dotazu), budete mít nárok na další výplatu vdovského důchodu pouze za předpokladu, že splníte některou z podmínek uvedených v odkazovaném článku. Tyto podmínky můžete splnit nejpozději do dvou let, od zastavení výplaty vdovského důchodu. Nebudete-li si ani po přečtení článku o vdovském důchodu vědět rady, můžete doplnit svůj dotaz – je třeba uvést své datum narození, počet vychovaných dětí a datum úmrtí manžela.

Odpověď doplněna:

Nárok na opětovné přiznání budete mít 30. 7. 2015, kdy dosáhnete věku o 4 roky nižšího, než je důchodový věk může stejného data narození. Přiznání předčasného důchodu neovlivní přiznání vdovského důchodu.