Požádal jsem o uvolnění výplaty předčasného důchodu a nyní potřebuje zvolit jiné datum

Otázka:

Dobrý den,
jsem v režimu „důchod bez výplaty“ s tím, že jsem chtěla od 1.5.2024 nastoupit do předčasného důchodu. Z toho důvodu jsem také elektronicky zaslala v lednu 2024 na ČSSZ vyplněnou žádost o uvolnění a přepočet důchodu s plánovaným nástupem do předčasného důchodu od 1.5.2024. Můj zaměstnavatel je s tímto datem odchodu do důchodu srozuměn. Nyní však nastala situace, že pracovník, který by mě měl na pozici nahradit, možná nenastoupí a můj nadřízený se mě tázal, zda bych mohla zůstat v zaměstnání o měsíc déle. Jak se, prosím, v takovém případě postupuje, když na ČSSZ už mají mou žádost o uvolnění důchodu od 1.5.? Mám odeslat na ČSSZ novou žádost s pozdějším datem nástupu do předčasného důchodu? Stejně tak mám dotaz, zda mi bude důchod opravdu uvolněn od data (ať původního nebo pozdějšího) uvedeného v žádosti nebo stále přetrvávají situace, kdy lidé čekají i více měsíců na svůj důchod, jako to bylo při návalu předčasných důchodů v minulém roce.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Požádal jsem o uvolnění výplaty předčasného důchodu a nyní potřebuje zvolit jiné datum

Nyní je třeba buďto vzít svoji žádost o uvolnění a úpravu důchodu zpět a podat žádost novou, nebo požádat o změnu data přiznání výplaty důchodu. V žádné případě nestačí pouze zaslat novou žádost s jiným datem (ČSSZ si sama nemůže vybírat, jakou variantu skutečně chcete).

Zda vám bude výplata opravu uvolněna ihned ke květnu/červnu vám samozřejmě zaručit nemohu. Situace s vyřizováním je v současnosti výrazně lepší, než byla před rokem a drtivá většina případů je vyřízena rychle a daleko pod zákonnými lhůtami.