Otázka:
Dobrý den,
ještě než se obrátím na ČSSZ obracím se na vás s prosbou o radu. Narodila jsem se 16. 4. 1960 a můj řádný termín odchodu do starobního důchodu je 16. 6. 2022. Bohužel se mi přihodila nemilá událost, že k 30. 6. 2021 mi bylo v rámci organizačních změn zrušeno pracovní místo a dostala jsem výpověď. Od 1. 7. 2021 jsem v evidenci Úřadu práce s tím, že tři měsíce mi není z důvodu vyplacení odstupného vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Od 1. 10. 2021 mi začne být podpora vyplácena s tím, že její výše se bude postupně snižovat. Po 44 odpracovaných letech (mám vše doloženo) se mi v mém věku bude jen těžko i vzhledem ke zdravotnímu stavu hledat zaměstnání. Proto jsem začala vážně uvažovat o předčasném odchodu do starobního důchodu, ale mám dilema, zda tento postup je správný. Mám prakticky dvě možnosti – setrvat v evidenci ÚP až do řádného termínu odchodu do důchodu, tedy do 16. 6. 2022, nebo požádat o odchod do předčasného starobního důchodu, aby mi byla započítána řádná valorizace pro příští rok včetně mimořádného příspěvku 300,-Kč.
A nyní bych potřebovala poradit, která varianta je pro mne výhodnější – zda vydržet až do řádného termínu odchodu do starobního důchodu, nebo ke kterému datu pro mne nejvýhodnějšímu požádat o odchod do předčasného starobního důchodu ještě v tomto roce.
Děkuji za odpověď.
S úctou
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Potřebovala bych poradit, která varianta je pro mne výhodnější?
Srovnání výpočtů důchodů v roce 2021 a v roce 2022 bude možné koncem září 2021. Pak jako každoročně (např. zde, zde a zde) vydám článek, kde obě možnosti porovnám. Do té doby není možné určit, zda bude vyšší důchod přiznaný v roce 2021 (zvalorizovaný) nebo důchod přiznaný v roce 2022 (bez valorizace, ale s novým výpočtem).
Příp. zvolený postup je vždy otázkou návratnosti, jakou jste ochotna akceptovat (vysvětluji zde). Často nejde říci, že je jedna varianta lepší než druhá, protože zda se nějaký postup vyplatí, záleží na tom, jak dlouho budete starobní důchod pobírat.
Já bych vám obecně určitě nedoporučil být v evidenci úřadu práce bez nároku na podporu (předpokládám, že jste měla nárok na odstupné). Pokud vám zaměstnání skončilo k 30. 6. 2021, volil bych předčasný důchod k 1. 7. 2021. Nyní tři měsíce čekáte „zadarmo“ doma, a kdybyste si nechala přiznat předčasný důchod, který by byl např. 15 000 Kč, dostala byste vyplaceno 45 000 Kč. Tímto čekáním jste si důchod zvýšila možná o 170 Kč. Otázka pak je, zda se vyplatí přijít o 45 000 Kč kvůli 170 Kč měsíčně? Odpověď je, že záleží na tom, jak dlouho budete starobní důchod pobírat. Návratnost bude 45000/170, tj. téměř 265 měsíců, tj. přes 22 let. Teprve po 22 letech pobírání důchodu se vám začne vyplácet, že bez příjmu čekáte na vyšší důchod. Takto je třeba uvažovat i dále – postup je v zásadě stejný, pouze do výpočtu vstoupí podpora, která návratnost zkrátí.
Do výpočtu mohou stupovat další faktory (získání dalšího celého roku pojištění), ale dívejte se další postup optikou toho, „co je výhodnější“, ale jak dlouho se mi ten který postup bude vracet.