Pokud bych o předčasný důchod bez výplaty požádal bude se mi výdělečnou činností si „odmazávat“ krácení i při předdůchodu?

Otázka:

Dobrý den, letos mi bylo 60 let. Je pro mne výhodné si do konce srpna podat Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, pro zafixování současných podmínek při případné žádosti o předčasný důchod bez výplaty, kterou bych musel podat během následných 6 měsíců ? A pokud bych o předčasný důchod bez výplaty požádal bude se mi výdělečnou činností si „odmazávat“ krácení předčasného důchodu i při uplatnění předdůchodu ? Mířím tím na to, jestli si nyní zafixovat současné podmínky, ale pokud bych se později rozhodl nečerpat předčasný důchod kvůli krácení, ale požádat o předdůchod, tak abych neměl větší procentuální krácení (nebudu vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na sociálním pojištění). děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud bych o předčasný důchod bez výplaty požádal bude se mi výdělečnou činností si „odmazávat“ krácení i při předdůchodu?

Předběžné srovnání výpočtů důchodů v roce 2023 a v roce 2024 naleznete v tomto článku. V článku vysvětluji, v jakých situacích má smysl žádat o předčasný důchod bez výplaty. Další roky se exaktně spočítat nedají. Uplatněním nároku do konce srpna nic zkazit nelze.

Předdůchod je pouze forma čerpání vlastních finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření. Nemá žádný vliv na hodnocení dob pojištění nebo odmazávání krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty, pokud je současně vykonávána výdělečná činnost. Získávat další dobu pojištění a odmazávat krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty ale lze pouze výdělečnou činností. Tou předdůchod pochopitelně není.

Kombinovat předčasný důchod bez výplaty a předdůchod nedává smysl. Pokud chcete využít předdůchod, nemá smysl žádat o předčasný důchod bez výplaty. Naopak pokud budete mít přiznán předčasný důchod bez výplaty a skončíte výdělečnou činnost, předdůchod vám už k ničemu nebude.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Abych doplnil moji situaci, pracuji na zkrácený úvazek (po ID 3st, nasl. ID 1 st., nyní bez ID) a nevím jakou zvolit strategii pro následující roky. 60 let mi bylo letos v červnu a řádný důchod bych měl od 11.2. 2028. Pro psychyckou náročnost mého zaměstnání zřejmě během půl roku skončím v zaměstnání a plánoval jsem, že bych mohl být až 11 měsíců evidovaný na ÚP (předtím jsem nikdy nebyl) s podporou a pak bylo by to možné evidovaný dále bez podpory. Tato doba by se mi částečně započítávala do odpracovaných let. Kdyby mi skončila evidence na ÚP, tak jsem plánoval předdůchod (cca 3 roky před ŘD) a zároveň příležitostně provoval na krátký úvazek nebo DPP s výdělkem takovým (nad 10 tis měs), aby se platilo sociální pojištění. Tím pádem by se mi počítali % za odpracovanou dobu. Aby mi nesnižoval tento výdělěk průměr při výpočtu důchodu, požádal bych za toto období o vyloučenou dobu. Je moje úvaha správná ?
Další možností je úvaha o předčasném důchodu s odloženou výplatou, ale tam jsou jistá omezení a pokud bych se rozhodl již od nějaké doby nepracovat. tak se mi trvale snižuje řádný důchod.
Je také možné požádat při nízkých výdělcích v určitém období o vyloučenou dobu, dle svého uvážení nebo jen určitých případech ?

Děkuji moc za odpovědi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Mimo článků, na které jsem vás odkázal výše, bych vám doporučil článek, ve kterém vysvětluji výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu. V článku popsaný výpočet důchodu (tzv. STOP OVZ výpočet) se bude týkat i vás, přestože již invalidní důchod přiznán nemáte. Promyšlené to máte v zásadě dobře, ale STOP OVZ výpočet bývá ve velké většině případů výhodnější než „klasický“ výpočet starobního důchodu. Pak to, jaké jste po přiznání invalidního důchodu získat vyměřovací základy (výdělky) a vyloučené doby, nebude mít na výši starobního důchodu žádný vliv.

O zhodnocení vyloučené doby místo příjmu lze požádat jen pro období po roce 1995 a vždy musí jít o celý časový úsek, ve kterém souběh vyloučené doby a vyměřovací základu trval. Z těchto úseků lze vybírat, ale nelze zvolit pouze část takového souběhu.

Zásadní pro rozhodnutí, jaký postup zvolit, je určení si, kdy chcete začít (předčasný) starobní důchod pobírat. Pokud spíše později a plánujete využít evidenci na úřadu práce nebo předdůchod (což moc nedoporučuji – evidence na ÚP i bez podpory je pro vás výhodnější), postup s odloženou výplatou není vhodný, protože si nebudete odmazávat krácení a nebudete získávat další dobu pojištění. Naopak pokud spíše dříve, je postup s odloženou výplatou lepší – už jen proto, že by vám předčasný důchod v příštím roce nemohl být přiznán.