Podle jakého zákona byl přiznán vdovský důchod v r. 1994?

Otázka:

Dobrý den, manžel zemřel v roce 1994, vychovala jsem 2 děti a jsem ročník 1972. Podle tehdy platného zákona jsem splnila podmínku, že jsem dosáhla věku 45 let a po celou dobu jsem se starala o 2 nezaopatřené děti. Náleží mi stále výplata důchodu? Nejsem znova vdaná. Pokud ano, kde bych mohla získat nějaké potvrzení, že mi náleží výplata vdovského důchodu do doby než se vdám nebo půjdu do starobního důchodu? Na ČSSZ mi dají potvrzení o důchodu, ale pokud chci zažádat o hypotéku, tohle potvrzení mi neuznají a tvrdí mi, že nesplňuji podmínky dle nového zákona a potřebují vědět, podle jakého zákona důchod pobírám. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Podle jakého zákona byl přiznán vdovský důchod v r. 1994?

Pokud jde o děti zemřelého, příp. děti, které byly v rodině zemřelého vychovávány, máte skutečně při dosažení 45 let vdovský důchod přiznán trvale. Vdovský důchod by vám byl odebrán v případě nového sňatku.

Vdovský důchod vám byl přiznán podle § 45 zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení ve znění účinném ke dni přiznání. Vdovský důchod máte přiznán trvale podle § 46 téhož zákona ve znění účinném k 31. 12. 1995 ve spojení s ust. § 82 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.