Počítá se učení pro nárok na invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. 25. listopadu mi bude 20 let. A 5. 11. mi z OSSZ byla přiznána invalidita 1. stupně a prý mám čekat na dopis z ČSSZ.
Podle tabulek doba pojištění do 20 let je méně než jeden rok. (Započítává se do toho i Učiliště)? Budu mít vůbec na nějaké peníze nárok? A kde se informovat? Děkuji.

Odpověď:

Počítá se učení pro nárok na invalidní důchod?

“Méně než jeden rok pojištění” si můžeme přeložit jako “alespoň jeden den”  – doba studia i učení se v tomto případě jako doba pojištění hodnotí a invalidní důchod vám bude určitě přiznán. Výše invalidního důchodu prvního stupně v tomto případě činí 4.619 Kč.

Aby byl invalidní důchod přiznán v částce výše uvedené, musí být splněna podmínka popsaná v této odpovědi.

Věřím, že se informujete správně, když se ptáte mě.

Otázka doplněna:

A nebude nižší ten invalidní důchod 1. stupně, když jsem ještě nepracovala? Někde jsem četla, že nejnižší je 3100,-. Myslíte, že by ČSSZ mohli do konce roku poslat nějaký peníze? Když už se blíží konec roku?
A další otázka v papírech od OSSZ mám napsaný, že vznik invalidity je 26. 8. 2014, to mi vyplatí zpětně celé, nebo po částkách? Nebo si o to musím někde zažádat? Přeji hezký zbytek večera.

Odpověď doplněna:

Minimální výše invalidního důchodu je skutečně 3.110 Kč. Pokud však splníte podmínku, na kterou odkazuji výše (tj., že mezi 18. rokem věku a přiznáním invalidity vám nechybí více než rok pojištění – počítá se vám jak učení, tak i příp. evidence na úřadu práce), nesmí vám být v letošním roce přiznán nižší první stupeň invalidního důchodu, než 4.619 Kč. Jedná se o ochranný výpočet pro žadatele mladší 28 let.

Ode dne vzniku invalidity (od 26. 8.) dostanete jednorázový doplatek důchodu (celou částku) až do určeného dne splatnosti důchodu. Poté začne důchod chodit v pravidelných splátkách. Pokud by se řízení protáhlo, ČSSZ může zaslat zálohu důchodu. Kdy ČSSZ o důchodu rozhodne a zašle doplatek důchodu (příp. alespoň zálohu), nejsem schopen říci, ale předpokládám, že do konce roku to bude. Většinou je rozhodnuto do jednoho až dvou měsíců ode dne jednání na lékařské posudkové službě (ve vašem případě od 5. 11. 2014). O doplatek důchodu již žádat nemusíte, ČSSZ vše vyřídí a peníze zašle.