Pobírám vdovský důchod a podporu a rozhoduji se mezi přiznáním důchodu mezi lety 2023 a 2024

Otázka:

Dobrý den pane Mařík, moc zdravím. Už jednou jsme spolu byli v písemném kontaktu, a protože se nyní chystám na pobočku ČSSZ, chtěla bych raději ještě jednou vaše posouzení. Moc děkuji a zopakuji své údaje.
Žena, narozená 27.4.1963, vychovány 3 děti. Věk odchodu do důchodu, 27.6.2025, do předčasného jsem mohla odejít již 27.6.2022, ale to jsem ještě pracovala. Z důvodu péče o nepohyblivého manžela jsem v prosinci 2022 podala výpověď a pracovní poměr mi byl ukončen 28.2.2023. Okamžitě jsem se registrovala na ÚP a byla mi přiznána podpora v nezaměstnanosti. Manžel ale 14.3. zemřel. Požádala jsem si dále o vdovský důchod a ten mi byl přiznán a je nyní i vyplácen. V současné době tedy pobírám podporu v nezaměstnanosti a vdovský důchod, obojí dohromady ve výši 23 tisíc Kč. Obě dávky jsou přiznány na rok a vyplácení mi skončí v únoru 2024. Od března bych teda chtěla pobírat předčasný důchod. Zažádala bych si o přiznání na konec měsíce března, případně začátek dubna, s ohledem na 90 denní krácení (případně dříve, i kdyby to bylo o jeden 90 denní cyklus více, ale aby nebyla mezera v příjmu, nevím, co je výhodnější, jestli být měsíc bez příjmu nebo větší krácení), aby mi byl krácen jen za 4 devadesátidenní období. Pokud bych odešla do předčasného důchodu ještě nyní v srpnu, abych si zachovala staré podmínky, byl mi důchod krácen o více devadesátidenních cyklů, prakticky o dva roky, i když podle starých podmínek ještě s nižším krácením. Byla by mi však odebrána podpora v nezaměstnanosti a vdovský důchod by byl přepočítán. Dle portálu ČSSZ mi byl vypočítán předčasný důchod orientačně ve výši 17 900 kč a vdovský by byl tím pádem přibližně na výši 3500 kč. Celkově by se mi tedy příjem snížil o necelé dva tisíce, což ale dělá do února celkem částku okolo 10 tisíc, o které bych tím nerada přišla. Přemýšlím tedy,
zdali bych mohla nyní v srpnu zažádat o výpočet s tzv.zamítačkou, a to i přestože už nejsem ekonomicky aktivní, ale je možné, že si práci do března 2024 ještě najdu. Prý to možné je, ale pokud už nenastoupím do práce, přepočet k březnu se mi už nenavýší a zůstane ve výši, jakou spočítají nyní.
Dalším řešením je podáni tiskopisu Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, nyní v srpnu a ke konci roku podat normální žádost o předčasný důchod, nevím ale jestli s mohu s datem konec března 2024, nebo jestli by muselo být datum přiznání do konce roku – aby se splnila půlroční lhůta, a zda-li mi pak bude spočítán podle starých podmínek, nebo již podle nových.
Anebo posečkat a odejít za nových podmínek v březnu 2024.
Dle portálu ČSSZ mám odpracováno 39 let a 220 dní. Tento údaj ale platí jen do konce února 2023, evidence na úřadu práce tam ještě není započítána, netrvá ještě ani rok. Nikdy předtím jsem evidována na UP nebyla. Moje poslední hrubá výplata činila 29700 kč.
Moc děkuji za zvážení nejvýhodnější varianty a za vaši odpověď a velice ráda vás zase pozvu na pivo.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám vdovský důchod a podporu a rozhoduji se mezi přiznáním důchodu mezi lety 2023 a 2024

V této situaci bude zatím nejvhodnější zvolit postup s uplatněním nároku (tím se k ničemu nezavazujete – ani ke konkrétnímu datu přiznání důchodu ani výplaty a ani roku přiznání důchodu). Výpočet roku 2024 sice ještě není znám, ale z toho, co jsem si z dostupných údajů dopočítal to vypadá, že nebude ani zdaleka tak nevýhodný, jak si mnozí myslí (spíše naopak).

Ve vaší situaci je jednoznačně nejlepší pobírat co nejdéle nepokrácený vdovský důchod a podporu z úřadu práce. Pokud byste si nechala přiznat předčasný důchod bez výplaty ke konci srpna 2023, zůstalo by vám krácení předčasného důchodu 8,4 % (lze ho odmazávat pouze výdělečnou činností). Jestliže ale počkáte na 3. 4. 2024 (pět krácení), dostanete se na krácení 7,5 % (i přes zvýšení po reformě), získáte další dobu pojištění, získáte výpočet roku 2024, který bude zřejmě výhodnější než rok 2023 a ještě budete po delší dobu pobírat vyšší částku (podporu + nepokrácený vdovský důchod). Z toho mi vyplývá, že velmi pravděpodobně pro vás bude nejlepší požádat až o předčasný důchod v příštím roce. Protože ale výpočet roku 2024 není oficiálně znám, je vhodné zvolit postup s uplatněním nároku do konce srpna 2023, kterým si necháte otevřenou možnost přiznat předčasný důchod k datu před změnami. Jak píši výše, tím se k ničemu neuvazujete, pouze vám zůstane zachována možnost přiznat předčasný důchod zpětně za současných podmínek. Pokud ale nastane to, co předpokládám (lepší výpočet roku 2024), nic se neděje a pouze se tento tiskopis při sepisování žádosti nevyužije.