Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1963, muž zemřel 2022

Otázka:

Zdravim, mam dotaz ohledne vdovskeho duchodu. Jsem zena narozena 21.5.1963. Mam 2 deti. Zanechala jsem zamestatnani a pobirala jsem prispevek na peci 3. stupne na manzela, ktery 16.10. 2022 zemrel. Pozadala jsem o pozustalostni duchod, jeste mi nebyl vymeren. Zajimalo by mne ale jestli po roce budu mit narok na obnovu duchodu, pripade pokud k obnove dojde zda-li dostanu duchos ve stejne vysi nebo bude kracen. Dale bych pak rada vedela, jestli se se stava, ze by byl zamitnut a jestli uz je potom dozivotni. Pri sepisovani mi bohuzel rekli, ze nemaji cas a at si prijdu v unoru. Dekuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1963, muž zemřel 2022

Nárok na vdovský důchod budete mít po dobu jednoho roku od úmrtí manžela. Poté vám vznikne nárok na opětovné přiznání k datu 21. 1. 2024, kdy dosáhnete věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození. Pak již budete mít důchod přiznán trvale. Článek k tématu je zde.

K pokrácení nižšího z důchodů dochází až po přiznání dalšího důchodu (starobního nebo invalidního). Samotné opětovné přiznání toto neovlivňuje.

Samozřejmě, že se stává, že se žádost o vdovský důchod zamítne, pokud nejsou splněny zákonem stanovené podmínky pro jeho přiznání.

Otázka doplněna:

Dekuji p. Marik. Znamena to tedy, ze kdyZ manzel 16.10.2022, budu mit narok na duchod so rijna 2023 a pote mohu zazadat a dostanu duchod zase od 21.1.2024? Mam narok jit do predcasneho duchodu v kvetnu. Jsem si vedoma si vedoma, ze se mi duchod pokrati, jak se to ale pak pocita v obdobi od rijna 2023 do ledna 2024 kdy budu po skonceni vdovskeho duchodu do doby nez budu mit zase narok v lednu 2024? Dostanu v tyto mesice v mezidobi tedy predcasny duchod v plnem rozsahu protoze v techno mesicich nebude soubeh duchodu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Budete mít nárok na vdovský důchod po dobu jednoho roku od úmrtí manžela. Protože se pravidelné splátky důchodu vyplácí dopředu, poslední splátku obdržíte v září 2023. Od 21. 1. 2024 si pak můžete požádat o opětovné přiznání vdovského důchodu. Kdy máte nárok, nebo vám bude přiznán, předčasný důchod, nemá na uvedená data žádný vliv.

Zřejmě si pletete krácení předčasného důchodu (tj. srážku za to, že začnete pobírat starobní důchod dříve) a krácení nižšího důchodu z důvodu souběhu, které vysvětluji v článku výše. Předčasný důchod budete mít pokrácený úplně stejně, ať už bude vdovský důchod přiznán nebo ne. Z důvodu souběhu vám bude pravděpodobně pokrácen vdovský důchod na polovinu procentní výměry. V období od října 2023 do ledna 2024 prostě jen vdovský důchod nebudete pobírat a předčasný důchod bude stejný.

Otázka doplněna:

Dekuji. Myslela jsem to ale spise tak, ze pocitam s tim, ze vdovsky bude vyssi nez predcasny. Manzel mel vysoky duchod, ja mela male vydelky takze pri soubehu pocitam s kracenim meho predcasneho duchodu. Po skonceni naroku na vdovsky mi automaticky prijde muj predcasny v plne hodnote kdyz uz nebude kraceny z duvodu soubehu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Nižší z důchodů se krátí pouze v případě souběhu. Pokud vám bude pokrácen předčasný důchod z důvodu souběhu s vdovským důchodem, tak po zániku nároku na vdovský důchod se předčasný důchod zvýší na nepokrácenou výši.