Pobírám invalidní důchod. Ovlivní mě, že zaměstnavatel bude odvádět nízké sociální pojištění?

Otázka:

Dobrý den, od nového roku jsem nastoupila do nového zaměstnání. V minulém zaměstnání jsem si platila srážkou ze mzdy 1000 kč penzijní připojištění tak, že mi to poslal zaměstnavatel z výplaty a dali mi i příspěvek zaměstnavatele.
Když jsem byla 10 mes. na nemocenské a bez nemocenských dávek, penzijní připojištění jsem si musela posílat sama. Tím pádem jsem neměla příspěvek zaměstnavatele.
Ptala jsem se na to samé nového zaměstnavatele, zda i nyní mi můžou stahovat 1000 Kč z výplaty a posílat penzijní připojištění s příspěvkem zaměstnavatele. On mi řekl, že mi budou také přispívat a posílat tak, že mi pošlou 4000 Kč s tím, že mi ale dají o 2 tisíce méně na výplatu a já si budu platit těch svých 1000 kč jak v minulém zaměstnání. Tímto postupem že za mě na druhou stranu budou platit menší sociální a zdravotní pojištění. Chtěla bych se zeptat, zda mě to do budoucna nějak ovlivní to, že zaměstnavatel bude za mě odvádět nízké sociální a zdravotní pojištění? Ovlivní to do budoucna můj výpočet starobního důchodu nebo když bych šla na nemocenskou, budu mít nižší nemocenské dávky ve výplatě než kdyby mi nevyšli vstříc a nic mi neposílali a nepřispívali na penzijní připojištění? Pobírám invalidní důchod 3. stupně, pracovní dobu mám 30h týdně, 5 dnů v týdnu. Jsem vedena jako expediční pracovník. Za vykonanou práci mi přísluší od zaměstnavatele měsíčně mzda ve výši součtu zaručené mzdy a tzv. výkonnostní mzdy. Za vykonanou práci mi přísluší zaručená mzda ve výši 12 100 Kč/měs. Nevím jestli se to bere čistý výdělek nebo hrubý. Kolik je minimální mzda u mé profese s daným počtem hodin?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod. Ovlivní mě, že zaměstnavatel bude odvádět nízké sociální pojištění?

Zdravotní pojištění s výpočtem starobního důchodu nijak nesouvisí. Penzijní připojištění (dnes tzv. doplňkové penzijní spoření) je soukromý finanční produkt, který opět nemá nic společného s výpočtem starobního důchodu. Důležité je sociální pojištění.

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji podrobně v tomto článku. Pokud již delší dobu pracujete na zkrácený úvazek, získané vyměřovací základy (výdělky) stejně výpočet starobního důchodu ovlivňovat nebudou, protože téměř jistě vyjde lepší STOP OVZ výpočet (vysvětlen v článku výše), který bude spočítán z výdělků před přiznáním invalidního důchodu. Pokud byste nebyla zaměstnaná, doba pobírání invalidního důchodu by se vám počítala pouze z 80 %. Zaměstnáním, které se hodnotí na 100 %, tak získáváte více doby pojištění, což má pozitivní vliv na výpočet starobního důchodu (budete mít více let pojištění). Výdělek ale podstatný není (pokud jste účastna sociálního pojištění).

Při výpočtu důchodu se hodnotí hrubý výdělek.

V důchodové poradně se zabývám důchody. Kolik tedy činí minimální (zřejmě máte na mysli zaručenou) mzda u vaší profese, netuším.