Pobírám invalidní důchod a zvažuji paušální daň

Otázka:

Dobrý den přeji,
jsem OSVČ (jako vedlejší příjem), 42 let a pobírám invalidní důchod 1. stupně. Splňuji podmínky po vstup do režimu paušální daně. Je pro mne výhodná vzhledem k pozdějšímu starobnímu důchodu?
Mé odvody na sociální pojištění (4 165,-) jsou doposud vyšší než by byly v rámci paušální daně. Chápu, že by se mi tedy přechodem na paušální daň snížil v budoucnu starobní důchod. Ale dá se zjistit, o kolik a zda se vůbec jedná výrazný rozdíl, který by mě měl znepokojovat?
A druhý dotaz, pokud by se mi v budoucnu (nedej bůh) něco stalo a skončila jsem např. v plném invalidním důchodu (ať už zhoršením stávajícího stavu nebo jinou nemilou událostí), bude jeho částka ovlivněna tím, že bych od nynějška odváděla sociální pojištění pouze jako součást paušální daně, tedy v nižší částce než doposud? A jak výrazně?
Na první pohled se mi volba paušální daně vyplatí, ale přemýšlím, jestli má smysl vzhledem k budoucnosti a zda tedy do ní jít.
Děkuji pěkně.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod a zvažuji paušální daň

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Od přiznání invalidního důchodu je důležité být dále sociálně pojištěná, ale výše vyměřovacích základů nejsou důležité, protože s velmi velkou jistotou vyjde lepší STOP OVZ výpočet, který už tyto vyměřovací základy neovlivňují (vysvětluji v článku výše). Přechodem na paušální daň, čehož důsledkem bude i pokles vyměřovacího základu, nebude mít na starobní důchod žádný vliv.

Při změně stupně invalidity se invalidní důchod přepočítává pomoci koeficientů (vysvětluji zde). Výše vyměřovacích základů a v tomto případě ani získané doby pojištění už výpočet nové výše invalidního důchodu v důsledku změnu stupně invalidity neovlivňují.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
velice Vám děkuji za odpověď.
Moc Vás prosím o potvrzení, zda jsem systém výpočtu pochopila správně.
Mám ID I. stupně od roku 2010 , odchod do starobního důchodu mám v roce 2029 a splním 49 let pojištění.
Můj OVZ z roku 2010 byl 13.447 Kč. Přepočtený OVZ mi kalkulačka ukázala 19.782.
Jsem OSVĆ a vždy jsem se snažila platit víc, na sociální pojištění, než jsem musela. Navyšovala jsem vypočtený základ.
Určený základ jsem měla např. 14.000,- Kč a já částku navýšila na 17.500,- Kč.
Celému výpočtu rozumím tak, že pokud nenavýším částku nad 19.782,- Kč, nikde se mi navýšená platba nepromítne.
Navíc by moje příjmy musely být trvale vyšší. Tj. každý rok navyšování dle přepočtu.
Děkuji a přeji pěkný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, v zásadě máte pravdu a problematiku jste pochopila správně. Situace je trochu komplikovanější tím, že přepočtený OVZ se bude v dalších letech měnit (nikdy nemůže klesnout). Stejně tak staré určené vyměřovací základy se budou přepočítávat pomocí koeficientů. V následujících letech tak budou platit jiné částky. Rozumíte ale správně, že, aby mělo smysl určený vyměřovací základ navyšovat, musela byste ho navyšovat ještě více (a to to bych vám nedoporučoval).