Po několika letech jsem zjistil, že výpočet důchodu pravděpodobně není správně

Otázka:

Dobrý den, před pěti a půl roky mě byl přiznám ID. K rozhodnutí o výši o ID mě byl zaslán také osobní list důchodového pojištění. ID mám na psychické problémy a tenkrát jsem nebyl v dobrém stavu a pro mě složitý list důchodového pojištění jsem nijak nekontroloval. Až teď mě napadlo se na něj podívat a zjistil jsem že pravděpodobně není vše správně. Můžu to i po tak dlouhé době nějak řešit? Je možná nějaká náprava? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Po několika letech jsem zjistil, že výpočet důchodu pravděpodobně není správně

Pokud se zjistí nové skutečnosti, které mají vliv na výpočet důchodu, příp. chyba v rozhodnutí, ČSSZ vydá nové rozhodnutí, které nové skutečnosti zohlední. Důchod se pak zpětně přepočítá (zde žádný limit není), ale doplatí se pouze pět let zpětně. Za delší dobu by byl důchod doplacen pouze v případě, že by chyba vznikla vinnou nesprávného úředního postupu ČSSZ.

Můžete se obrátit na vaší OSSZ, příp. sám písemně na ČSSZ. Záleží samozřejmě na tom, zda je v rozhodnutí skutečně nějaká chyba.

Otázka doplněna:

Děkuji moc za odpověď. Ještě doplňující otázka: Zdravotní stav mě byl naposledy přezkoumán s tím že už nebudou žádné další kontroly, žádné přezkoumávání. Když požádám o kontrolu dob pojištění, bude se znovu přezkoumávat i můj zdravotní stav? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, kontrolou zhodnocení dob pojištění kontrolní lékařskou prohlídku nevyvoláte, tj. ČSSZ váš zdravotní stav znovu přezkoumávat nebude.

Otázka doplněna:

Dobrý den, ještě se zeptám. Je možné že mě ten důchod i sníží a budu muset doplácet ten rozdíl? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, pokud by došlo ke snížení invalidního důchodu v důsledku chyby ve výpočtu, zpětně byste nic nedoplácel – § 56 odst. 1 písm. c) zákona č. 155/1995 Sb. Důchod by se ale snížil do budoucna.