Otázka:
Dobrý den, můj stanovený odchod do důchodu spadá na den 9.2.2017, ale od 1.6.t.r.jsem na ÚP, využila jsem tu možnost, být zde 11 měs.před odchodem.Odchod do důch.se mi tedy posouvá na květen 2017.Zajímá mě,co by se dělo, pokud bych nepožádala o důchod ani od května 2017. Pobírám ještě ID 1.st. ve výši 5500,-Kč.Musím po uplynutí těch 11 měsíců odejít z ÚP, kdo by mi platil zdrav.a soc.poj.potom a mělo by to kladný nebo záporný vliv na výši důchodu, kdybych si odchod ještě posunula?Děkuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Po nároku na důchod budu na úřadu práce. Bude to mít kladný nebo záporný vliv na jeho výši?
Doba evidence na úřadu práce je náhradní dobou pojištění, která se po vzniku nároku na starobní důchod nijak nehodnotí – § 33 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Evidencí na úřadu práce po vzniku nároku na starobní důchod si tedy výši starobního důchodu neovlivníte. Jeho výše bude stejná k 9. 2. 2017, kdy dosáhnete důchodového věku, stejná bude v květnu 2017 a stejně tak např. i v prosinci 2017.
Čekat tedy na stejnou výši důchodu nedává po skončení nároku na podporu ekonomicky žádný smysl (předpokládám-li, že součet invalidního důchodu a podpory je vyšší, než bude invalidní důchod).
Pokud budete chtít i po ukončení podpory na úřadu práce zůstat, tak můžete, ale předpokládám, že tam z toho nebudou nadšení. Sociální pojištění by za vás nikdo neplatil, stejně jako ho za vás nikdo neplatí nyní (je to náhradní doba pojištění). Ve vztahu ke zdravotnímu pojištění byste byla státním pojištěncem (jako nyní).