Po konci péče zvolit podporu na úřadu práce nebo předčasný důchod?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,
Dovolím si vás poprosit o radu. Již 12 let pečuji o osobu blízkou. Matka ve 3 st. závislosti. Můj datum odchodu do řádného důchodu je 12. duben 2025. Jelikož žiju sama a výše důchodu bude mým jediným příjmem, budu pochopitelně ráda za každou korunu navíc. Moje otázka zní, co udělat v případě, kdyby nastala ta situace že bych osobou pečující už být nemohla, zda je pro mě z finančního hlediska výhodnější požádat o předčasný důchod (odpracováno 40 let bych mít měla) a nebo se přihlásit na úřad práce a tam vyčkat na termín odchodu do řádného důchodu? Vůbec netuším, z čeho se výše důchodu u mě bude vypočítávat takže ani netuším o jaké částce se tu bavíme. Moc vám děkuji za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Po konci péče zvolit podporu na úřadu práce nebo předčasný důchod?

Často zde píši, že jde o návratnost, jakou jste ochotna akceptovat, ale ve vašem případě zřejmě půjde i o aktuální výši příjmu. Podpora v nezaměstnanosti se u pečujících osob pohybuje okolo 5 tisíc korun a z tohoto důvodu bych v případě skončení péče volil přiznání předčasného důchodu, který jistě bude daleko vyšší. Úřad práce by mohl mít smysl pouze na kratší dobu, abyste dosáhla na nižší krácení předčasného důchodu, příp. na další celý rok doby pojištění.

Péči se podrobně věnuji v tomto článku. Doba péče nemá negativní vliv na výpočet důchodu – započítává se plně (100%) jako doba pojištění a dále jde o vyloučenou dobu, která zajišťuje, že nedochází ke zhoršení průměru z výdělků získaných dříve.