Pět let zpětně mi byl přiznán starobní důchod. Mám nárok na příspěvek 5 000 Kč?

Otázka:

Dobrý den pane Mařík,

dovoluji si vznést dotaz ohledně mimořádného bonusu v souvislosti s covidem, tuším 5 000,- Kč, který byl vyplácen každému starbonímu důchodci pobírající důchod na konci roku 2020.

V té době mi ještě starobní důchod nebyl přiznán, přiznám mi byl až v květnu 2021 a to zpětně 5 let zpátky. Protože jsem měla u ČSSZ dluh na pojistném, tato částka byla použita na splacení tohoto dluhu. Zůstal mi tam ale ještě dluh na úrocích, který budu splácet během insolvence, pokud mi bude schválena nebo formou splátkového kalendáře.

Otázka zní, jestli mám na těchto 5 000,- Kč nárok, případně zda mně mohou být vyplaceny zpětně a na koho se mám v této věci obrátit.

Děkuji a přeji hezký den,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pět let zpětně mi byl přiznán starobní důchod. Mám nárok na příspěvek 5 000 Kč?

Nárok na jednorázový příspěvek důchodci jste měla nárok v případě, že jste žádost o důchod uplatnila do konce listopadu 2020. Vyplacen by měl být do jednoho měsíce od zahájení pravidelné výplaty důchodu. Pokud k tomu však nedošlo, bylo možné o jeho vyplacení požádat pouze do 30. 6. 2021 – § 3 odst. 3 zákona č. 469/2020 Sb. Vaši konkrétní situaci zkuste ověřit prostřednictvím místně příslušné OSSZ.