Otázka:
Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila ohledně výpočtu výše důchodu.
Je mi 56 let, starám se o svoji maminku, na kterou mám přiznaný 4. stupeň příspěvku na péči. Do toho půl roku jsem zaměstnaná v práci, kde mám mzdu 15 000 Kč a po zbylý zbytek roku jsem vedena na úřadu práce. Jde mi o to, že péči nemám přiznanou jako zaměstnání, jako svoji hlavní činnost a nyní se mi do výpočtu výše důchodu započítává mzda ze své práce, kterou mám pouze sezónní a dále úřad práce. Jde mi o to co je pro mě lepší pro vyšší výši důchodu? Zda oficiálně pečovat o maminku a započítávat do výše důchodu “ dobu péče“ , tedy příspěvek na péči o maminku nebo zda mám ponechat pro výpočet důchodu to, že půl roku jsem zaměstnaná a půl roku na úřadu práce? Prosím o radu, co je pro mě výhodnější, abych později netratila na výši důchodu.
Předem děkuji za odpověd a radu.
Hezký den
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Péče a půl roku zaměstnání a půl roku úřadu práce
Jak se doba péče hodnotí při výpočtu důchodu, podrobně vysvětluji v tomto článku.
Výpočet důchodu ovlivňuje získaná doba pojištění a vyměřovací základy (výdělky), příp. vyloučené doby od roku 1986. Aby se k době péče mohl přihlížet, OSSZ vyžadují, aby zaměstnání bylo vykonáváno na zkrácený úvazek (alespoň 6 hodin).
Informace, že péči nemáte „přiznanou jako svou hlavní činnost“, je minimálně zavádějící, protože o době a rozsahu péče se rozhoduje až zpětně a to po konci péče nebo v souvislosti s žádostí o důchod.
Evidence na úřadu práce se do doby pojištění hodnotí pouze v rozsahu 80 %, zatímco péče se hodnotí plně (na 100 %). Ani současná situace vám však neznemožňuje, aby se vám místo ÚP hodnotila péče. Dobu evidence na ÚP péčí „překrýt“ můžete.
Místo výdělku ze zaměstnání by zřejmě byla výhodnější vyloučená doba z péče, ale aby mohla být i v tomto období hodnocena, musela byste pracovat na zkrácený úvazek a v žádosti o důchod poté požádat o vyloučení těchto výdělků (zhodnocení vyloučených dob). Žádný extra velký rozdíl na výši důchodu však v tomto případě čekat nemůžete.